Стінківська ЗОШ I-III ст. Конспект уроку на тему: «Не можуть бути всі панами,мусять бути й люди» (Компаративний аналіз комедій «Мартин Боруля» Івана Карпенка-Карого та «Міщанин-шляхтич» Жана Батіста Мольєра ). Підготувала: Вчитель української мови та літератури Стінківської ЗОШ I-III ст.. Гончарик Н.І. Тема: «Не можуть бути всі панами,мусять бути й люди»(Компаративний аналіз комедій «Мартин Боруля» Івана Карпенка-Карого та «Міщанин - шляхтич» Жана Батіста Мольєра). Мета :навчальна:поглибити знання учнів про творчість Ж.Б.Мольєра та І.Карпенка- Карого;розкрити ідейно-тематичне спрямування та історію написання комедій. розвивальна: розвивати навички компаративного аналізу творів світової та української літератур у контексті загальнолюдських проблем; виховна: виховувати моральні якості(почуття гідності,турботливе ставлення до рідних,взаємоповагу),почуття поваги до інших культур. Цілі уроку: - Учні повинні знати: основні віхи життєвого шляху письменників;зміст п’єс,історію створення творів. - Учні повинні вміти: аналізувати драматичні твори ,характеризувати героїв твору шляхом компаративного аналізу. Тип уроку: компаративний аналіз тексту. Обладнання:портрети Ж.Б.Мольєра та І.Карпенка-Карого,виставка різних видань творів драматургів,схема аналізу драматичного твору,комп’ютер. Методи,прийоми і форми роботи: «чиста дошка»,робота зі схемою-таблицею,повідомлення учнів,робота з картками,розгадування кросворда,інсценізація. Випереджувальне завдання: 1 група: Підготувати відомості про історію створення п’єси «Міщанин-шляхтич»;підготувати інсценізацію уривка з п’єси «Міщанин-шляхтич». 2 група:Підготувати відомості про історію створення п’єси «Мартин Боруля»,підготувати інсценізацію уривка п’єси «Мартин Боруля». Хід уроку
1 1. Забезпечення готовності учнів до уроку. 2. Вступне слово вчителя. У світі співіснують позитивна й негативна енергії. Ще давні китайці заснували вчення про гармонійне існування цих двох протилежних енергій – янь та інь. Власне,кожна людина живе своїм життям,і відчуття втіхи від нього,розуміння щастя в кожного буде своє. Але головні герої комедій Мольєра та Карпенка- Карого мають однакові уявлення про щастя. У чому вони його вбачають,як діють у прагненні його досягти та чому і за що висміюють їх драматурги,ми з’ясуємо сьогодні на уроці. 3 . Актуалізація опорних знань. Літературний диктант. II. Цілевизначення та планування роботи. 1. Повідомлення теми та мети уроку. 2. Очікуваний результат( «чиста дошка»).
(Учні говорять,які завдання вони перед собою ставлять,учитель записує їх на дошці). Орієнтовані завдання:
2 III. Опрацювання матеріалу. Учитель. Комедії мають різний час написання,відділяють їх два століття.(Прем’єра «Міщанина-Шляхтича» відбулася в жовтні 1670 р.,а комедію «Мартин Боруля» І.Карпенко- Карий написав у 1886 р.)але автори зображають героїв,схожих у своєму прагненні піднятися на щабель вище в суспільстві. Тож буде доцільно розглянути ці п’єси паралельно. Порівняльний аналіз двох творів називається компаративізм. Проте спочатку дізнаємось про історію створення драм,які ми сьогодні вивчаємо. 1. Повідомлення учнів.(випереджувальне завдання). Учень 1.Історія створення п’єси «Міщанин-шляхтич» Ж.Б.Мольєра. Учень 2. Історія створення п’єси «Мартин Боруля» І.Карпенка –Карого. (Учень 1. Комедія «Міщанин-шляхтич» уперше поставлена 14 жовтня 1670р. За часів Мольєра життя міщанина та шляхтича відрізнялося практично всім:освітою,поведінкою,побутом,манерою одягатися. При всьому цьому часто грошей у міщан було набагато більше,ніж у шляхтичів,а ось розкошів і поваги – значно менше. І саме шляхтичі від народження мали права,яких були позбавлені інші верстви суспільства. Аристократи вважалися найкращою частиною суспільства. Вони керували країною й визначали її долю . І панові Журдену,заможному міщанинові,стало тісно в межах свого стану,захотілося потрапити до верхівки суспільства. Учень 2.Комедія «Мартин Боруля» написана в 1886р.Особливі привілеї мали дворяни й у XIX ст. 31грудня 1831 р. Всі шляхтичі-чиншовики зобов'язані були подати документи,які підтверджували їхнє дворянське походження. Ті,що не подадуть,позбавлялися шляхетських прав і прирівнювалися в місті до міщан,а в селі - до селян. Саме тому у відповідні правові інстанції посипалися прошенія,заяви з проханням відновити їх рід у дворянстві. У тому потоці було й клопотання Карпа Адамовича Тобілевича,батька драматурга. Судова справа тягнулася десятки років і завдала батькові немало гризоти й грошових витрат,але своє дворянське походження він так і не довів . Цей факт послужив поштовхом до написання дотепної комедії.) Учитель. Під час аналізу драматичних творів ми використаємо схему-таблицю,яку заповнимо в процесі роботи. Ця схема у кожного з вас на індивідуальній картці. 3 2. Робота з таблицею. Компаративний аналіз драматичних творів
Тема
3. Бесіда за творами.
Інсценізація уривка із комедії «Міщанин-шляхтич».
6
Учитель. Дуже важливим для майбутнього аристократів є питання одруження своїх дочок. Перегляньте уривок з із п’єси «Мартин Боруля». Які риси Мартина розкриває цей епізод? Інсценізація уривка із комедії «Мартин Боруля».
IV. Рефлексійно - оцінювальний етап.
у країнах ___________________ .
2. Робота з картками. Картка 1.
7 Картка 2.
Картка 3.
3.Розгадайте кросворд.
По горизонталі: 1Слуга Клеонта(Ков’єль). 2Граф,закоханий у Дорімену(Дорант). 3.Наймит Борулі,в якого в місті вкрали речі(Омелько). 4.Головний герой твору «Міщанин-шляхтич»(Журден). 5.Маркіза,до якої залицяється пан Журден(Дорімена) 6.Дочка Журдена(Люсіль). 7.Дочка Мартина(Марися). 8 По вертикалі:
Учитель. Давайте поглянемо на дошку,де ми на початку уроку записали завдання,які ви для себе окреслили. Витремо те,що змогли виконати. Зверніть увагу:наша дошка зовсім чиста. Це означає,що ми досягли результату й мети нашого уроку. Скільки не проходило б років і століть,журдени й борулі завжди будуть осміяні,бо головне для людини – бути вірним самому собі,не піддаватися чужому впливові,модним течіям,зберегти своє «я»,свою гідність і честь. Будь собою Роки повняться досвідом, Слово – порадою. Не торгуй у житті, Мов копійкою,правдою. Не розмінюй Своєї душевної цінності На привабливі блиски Сумнівної цінності. Не продайсь,не віддайсь, Не піддайся нікому За пухленький пиріг За диванчик для дому,за обійми,горілку, Компанійки знатні, Бо вони змінить основного не здатні. Не схибуй ні в багатстві, Ні в славі,ні в бідності. 9 Будь собою,що зна ціну власної гідності Хай твоя неповторність Засіяє над світом, І тепліє земля,помережена слідом. (В.Крищенко). V. Домашнє завдання (диференційоване) 1. Повторити вивчене про драму та жанри драматичних творів. 2. Прокоментувати вислів І.Франка «І.Карпенко-Карий – один із батьків новочасного українського театру». 3 Написати твір-портрет літературного героя на тему: «Дурість і розум Журдена» або твір-жарт на тему: «Зустріч Журдена і Борулі»(на вибір). 10 |
«Дитина – модель безмежності», В. Розова «Знання можуть бути купою каміння, що задавило б особистість, І знання можуть бути вершиною... | ... | ||
Цей роман є художньою видумкою. Всі імена, дійові особи, географічні місця І події є плодом авторської уяви І в жодному випадку не... | Щоб творити великі справи, не потрібно бути найбільшим генієм; не потрібно бути вищим за людей, потрібно бути разом з ними | ||
Завершені науково-дослідні та технічні розробки за 2013-2014 н р., що можуть бути запропоновані для впровадження | Запропоновані завдання можуть бути використані вчителем як дидактичний матеріал на уроках з певної теми. Відповіді на тести дають... | ||
Чи будуть діти щасливішими від принесених нами жертв? Чи не обманюємо ми самих себе, коли кажемо: це все заради дітей? Можливо, нас... | Мета: навчальна- ознайомити учнів з будовою та біологічним значенням плодів; розкрити | ||
Протягом багатьох століть, І навіть тисячоліть, погляди на це непросте запитання суттєво змінювали один одного, набуваючи щоразу... | Обладнання: державні символи України; костюми для сценки; фотоілюстрації, плакати; інформаційно-освітні ресурси |