Пошук по сайту

Філософія  лекції  Курсова робота  Рефераты  

Виховання учнів початкових класів на традиціях українського народу з метою формування національної свідомості

Виховання учнів початкових класів на традиціях українського народу з метою формування національної свідомості

Сторінка1/6
  1   2   3   4   5   6
Управління освіти адміністрації Дзержинського району

Харківської міської ради

Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 159

Виховання учнів початкових класів на традиціях українського народу з метою формування національної свідомості

sam_4429.jpg

Харків

2014

Рекомендовано методичною радою управління освіти

адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради

Протокол № ________ від __________ р.

Рецензенти: Хворост Галина Борисівна, учитель початкових класів

ХЗОШ №159, спеціаліст вищої категорії, вчитель методист.

Автор: Лясковецька Наталя Володимирівна, учитель початкових класів ХЗОШ №159, спеціаліст вищої категорії

Лясковецька Н.В. Виховання учнів початкових класів на традиціях українського народу з метою формування національної свідомості

/Н. В. Лясковецька . – Харків: 2015. – 125 с.

В роботі наведені приклади у формі виховних заходів, бесід, свят, які допомагають виховувати дитину на історичному минулому України. Наведені приклади виховних заходів стануть в нагоді класним керівникам, вихователям ГПД , вчителям початкових класів . Розроблена тематика національного виховання для учнів початкових класів, яка допоможе виховувати учнів, як патріотів , свідомих громадян своєї країни.


Висновки експертизи

1.Реєстраційний номер ____________________________________

2. Напрям _ Виховна робота

3. Розділ_8.1. Виховна діяльність у навчальному закладі і класному керівництві

П.І.Б

Дата

Загальний бал

Підпис

Середній балГолова комісії_______________________________________
П.І.Б. підпис

Зміст

Вступ………………………………………………………. с 4-9

Тематика національного виховання учнів 1-4 класів…. с 10-41

Робота з учнями 1 класів……………………………….. с 10

Робота з учнями 2 класів………………………………...с 16

Робота з учнями 3 класів………………………………...с 23

Робота з учнями 4 класів………………………….......... с 32-41

Цикл виховних заходів…………………………. …… ...с 42-114

« Андріївські вечорниці»……………………………. . ...с 43-54

«Великодні свята»………………………………………. с 55-73

« Свято урожаю»……………………………………….. .с 74-88

« Свято хлібу»…………………………………………. ..с 89-104

« Український ярмарок»………………………………... с 104-114

Фотоматеріали………………………………………….. с 115-125

Використана література…………………………… …. с 126-127

Вступ

Сучасній Україні потрібні громадяни, які мають глибоко усвідомлену життєву позицію. Виховати таких особистостей можна за умови розвитку національної освіти, в якій система виховання та навчання ґрунтується на ідеях народної філософії, народознавства, наукової педагогічної думки, родинного виховання тощо.

У Національній доктрині розвитку освіти зазначено, що «національне виховання є одним із головних пріоритетів, органічною складовою освіти. Його основна мета - виховання свідомого громадянина, патріота, набуття молоддю соціального досвіду, високої культури міжнаціональних взаємовідносин, формування у молоді потреби та уміння жити в громадському суспільстві, духовності та фізичної досконалості, моральної художньо-естетичної, трудової, екологічної культури».

Протягом багатьох віків український народ створював традиції, які притаманні тільки українському народу. Джерелом українських традицій є народна педагогіка, яку невипадково називають усною традиційною фольклорною материнською школою, яка покликана формувати духовні цінності у людини.

Український народ має великі надбання у вихованні людських чеснот. Упродовж віків із покоління до покоління передавалися звичаї, обряди й традиції, які допомагали виховувати вмілих господарів, справжніх патріотів свого краю й рідної землі, морально зрілих і фізично досконалих громадян.

Ідеї народної педагогіки високо цінували педагоги різних часів і епох, які всебічно вивчали їх і широко використовували для своїх виховних систем.

Одним із перших, хто теоретично обґрунтував народне виховання, був

Я. А. Коменський. У своїх працях він звертався до побуту, культури народу та його традицій виховання. В основі його принципів та ідеалів лежать народні педагогічні погляди.

Ідеям народної педагогіки, як важливому засобу виховання молодого покоління, надавав Г.С. Сковорода. У своїх притчах, байках, листах він говорив про природовідповідність виховання та радив звертатися до рідного слова, народної творчості, бо «правильне виховання полягає у природі самого народу».

К.Д. Ушинський в своїх науково-педагогічних працях говорив про важливість у навчально-виховному процесі пам'яток народної культури: «Виховання, створене самим народом і побудоване на народних засадах, має ту виховну силу, якої немає у найліпших системах, заснованих на абстрактних ідеях або запозичених в іншого народу».

Ідеями народної педагогіки переймалися і Т.Г. Шевченко, який добре знав побут і звичаї українського народу, і І.С. Нечуй-Левицький, який розглядав виховні проблеми як єдине ціле з етнічною педагогікою з формування національної самосвідомості, духовності: «Народні наші пісні, казки, приказки, колядки, козацькі думи, - все це в українського народу невичерпний, багатий скарб для навчання та виховання. І в школі для напутіння життя...».

Світовий досвід розвитку педагогічної теорії й практики переконливо показує, що кожний народ упродовж віків створює власну національну систему виховання і освіти. В епоху державного й духовного відродження України головну роль відіграє національна система освіти й виховання.

Тому мета моєї виховної роботи полягає у формуванні особистості з глибоким відчуттям своїх коренів, роду, родини, народу; у розвитку кращих ментальних рис дитини, у пробудженні інтересу та прищепленні глибокої любові до рідної мови, літератури, історії, поваги до символів, традицій та звичаїв українців.

Саме у родині закладаються підвалини патріотизму і почуття національної приналежності. Вважаю, що ефективність роботи в цьому напрямку пов’язана тісним контактом з батьками. Традиції й обряди народного та родинного календаря зміцнюють сім’ю, виховують найглибші людські почуття, учать любити й поважати матір та батька, рідну оселю, рідний край, Батьківщину.

В родині необхідно виховувати дитину на історичному минулому України. Дітей потрібно вчити шанувати рідних і знайомих – ветеранів війни та праці, поважати трудові та бойові нагороди. Визначне місце в сім’ї має належати Дню пам’яті померлих людей, загиблих воїнів, тому що це свято формує готовність продовжувати справи, заповіти батьків та дідів. У ході підготовки та відзначення цього дня формується історична пам'ять, зміцнюється спадкоємність поколінь, вічність буття нації.

В виховній роботі широко використовую свята (сімейні, народні, обрядові, державні), екскурсії та походи (краєзнавчі, на підприємства, по історичних місцях, в природу тощо), бесіди, зустрічі з відомими людьми (героями війни та праці, народними умільцями, державними діячами тощо), виставки, конкурси, вікторини, створення музейних експозицій, догляд за могилами, надання допомоги членам родини, ветеранам, людям похилого віку, дітям-сиротам тощо. Працюючи разом з батьками учнів виготовлювали “Родинні альбоми” (Додаток 1), карти “Пам’ятні куточки міста”, календарі “Видатні дати міста, країни”; в класі постійно працює туристко-краєзнавча експедиція “Моя Батьківщина – Україна”; приводжу конкурси на кращого знавця народної пісні “Пісня – душа народу”; інформаційні хвилини “Життя Батьківщини”, “Вісті України ”.

На екскурсіях знайомлю дітей з історією рідного краю, назвами вулиць рідного міста. Відвідували музеї, виставки. У виховній роботі використовувалися різноманітні види екскурсій: краєзнавчі, на підприємства, по історичних місцях, у природу , які допомагали спостерігати та вивчати різноманітні предмети і явища у природних умовах.

Національне виховання учнів здійснюю опираючись на народний календар. Народний календар виховує дітей шляхом залучення їх до звичаїв, символів, свят та обрядів українського року, дає можливість здійснювати патріотичне виховання учнів. Знання рідного краю, народних свят дає можливість дітям відчути тепло перших великодніх стежин та відгомін різдвяних колядок і щедрівок, красу старовинної хати з лелечим гніздом. Він зберігає багатовікову історію України, її невичерпні традиції, взаємозв’язок працьовитості та духовності українського народу.

Діти знайомилися з наступними святами й урочистостями:

-  ідейно-патріотичними (День Конституції України, Свято Козацької Слави День Незалежності України, День Соборності України );

-  загальнонаціональними (День Матері, День Батька, День Родини);

-  обрядовими (Свято Миколая, Різдво, Коляда, Водохреща, Стрітення, Великдень, Свята Трійця, Івана Купала, Маковія, Спаса, Воздвиження, Покрови Матері Божої );

-  родинними, як складовою частиною народного календаря (дні народження членів сім’ї, річниці весілля, День пам’яті (проводи) .

Працюючи за народним календарем,відчула,як свята благотворно впливають на формування особистості та всебічний розвиток школярів. Діти мого класу стали добрішими, відповідальними, з’явилась гордість за рідну землю,бажання розмовляти своєю рідною українською мовою.

Завдяки знайомству з народним календарем у дітей формуються поняття про систему правил, які стимулюють поведінку людей у суспільстві. Вони закріплені в неписаному моральному кодексі:

-  Не роби зла ні людям, ні природі.

-  Погані вчинки, недобре слово несуть зло.

-  Люби та шануй рідних і близьких людей.

-  Добре вчись і чесно працюй – у цьому твоя добра справа, велич твоєї країни.

-  Будь чуйним, допомагай людям.

-  Піклуйся про старих, дорожи їхньою мудрістю.

Щоосені проводжу „ Український ярмарок ”, метою якого є ознайомлення дітей з господарсько-культурною спадщиною українського ярмарку; формування етнічної свідомості, кращих якостей національного характеру, прагнення до відродження національної культури

Така форма роботи дає можливість у доступній формі розширити коло знань дітей і закріпити вже існуючі. Я спостерігаю, як у школярів покращується емоційний стан, що служить поштовхом для розвитку почуттів любові, відповідальності, дбайливості, поваги тощо.

Як підсумок моєї роботи з національного виховання у другому класі, було організовано та проведено конкурс, що складався з трьох етапів.

1. Виставка малюнків, карт, аплікацій „ Пам’ятні куточки міста ”.

2. Сімейний конкурс як продовження роботи за темою „ Сім’я людини в контексті життя суспільства ”, розпочатої в першому класі. Діти разом з батьками малювали „ Родовідне дерево ”.

3. Конкурс на кращого знавця народної пісні, який проходив під гаслом „ Пісня – душа народу »

Зазначу , що знання, активність, зацікавленість, яку показали діти, свідчать про збагачення школярів патріотичними почуттями, а також про ефективність проведеної роботи.

Я вважаю, що в початкових класах закладається основа національної свідомості учнів, любов до рідної землі, своєї «малої батьківщини», виховується патріотична гордість за минуле і сучасне України, любов до рідної мови, формується духовно розвинена, творча, працелюбна особистість, тому виховання учнів на традиціях українського народу з метою формування національної свідомості є актуальною на даному етапі розвитку українського суспільства.

Тематика національного виховання учнів 1-4 класів

I КЛАС

Тема. Сім’я людини в контексті життя суспільства.

Напрямок роботи. Любов як основа сімейного життя. Сім’я як місце захищеності дитини. Мати та батько – безумовна цінність для кожної людини.

Родовід. Коріння сім’ї. Традиції сім’ї. Турбота один про одного. Відповідальність за сім’ю кожного члена родини. Внесок кожного члена сім’ї в її благополуччя та щастя.

Сім’я – мала Батьківщина

1. Вересень

Тема. Мій дім. Святині рідного дому.

Мета. Виховання пошани, дбайливого ставлення до рідних і близьких людей.

Форми та методи роботи. Бесіда про взаємовідносини в сім’ї, сімейні обов’язки, працю батьків. Розповіді дітей про свою родину, про правила співжиття та допомоги. Гра “Як підняти настрій мамі”.

Знати: поняття “рід”, “родина”, “сім’я”.

Уміти: скласти розповідь про родину.

Контрольні запитання

1.Чи знаєш ти, скільки родичів було в родинах твоїх мами й тата?

2.Які улюблені заняття твоїх батьків?

3.Як ти звертаєшся до своїх батьків?

4.Які домашні обов’язки виконуєш ти?

5.За що ти любиш своїх батьків?

2.         Жовтень

Тема. Земля на зерняткові стоїть.

Мета. Виховання пошани до праці батьків, до хліборобської праці, до найдорожчого, що є в людини, – хліба; любові до природи.

Форми та методи роботи. Свято.

Розповідь про походження хліба; ознайомлення з обрядами та звичаями, окрасою яких був хліб. Народні казки та пісні про хліб. Свято Покрови в сім’ї.

Знати: обряди та звичаї, пов’язані з хлібом.

Уміти: скласти розповідь про походження хліба “На чорній землі білий хліб родить”.

Контрольні запитання

1.         Які ти знаєш казки про хліб?

2.         Як вирощували хліб наші діди й прадіди?

3.         Чому ми повинні дбайливо ставитися до хліба?

3. Листопад

Тема. Роде наш красний.

Мета. Виховання любові до родини; пошани до народних і сімейних звичаїв.

Форми та методи роботи. Бесіда про походження українського народу; сім’ю та її звичаї, родинні свята; примовки про родину, колискові пісні, приказки. Гра “Ласкаві слова рідним”. Пісня “Любіть свою хату”.

Знати: походження українського народу, родинні свята.

Уміти: скласти розповідь про родинне свято.

Контрольні запитання

Як проходить свято в сім’ї?

Які колискові пісні співали твої батьки?

Грудень

А) Тема. Зима прийшла – свята принесла.

Мета. Виховання пошани до релігійних свят; бажання брати участь у них.

Форми та методи роботи. Розповідь про релігійні свята та їхнє святкування в родині, обрядову їжу на Святий Вечір. Знайомство з колядками, щедрівками, прислів’ями, з традиційними українськими зимовими дитячими іграми та забавами.

Знати: поняття “релігійні свята”, “обрядова їжа”, “Святий Вечір”.

Уміти: скласти розповідь про Різдво, розповідати колядки, щедрівки.

Контрольні запитання

1.  Як проходить Святий Вечір у твоїй родині?

2.  Чи ходять діти у твоїй родині колядувати?

3.  Які традиційні колядки, щедрівки ти знаєш?

Б) Свято до Дня захисника Вітчизни. (Родинне свято для учнів 1–4 класів)

Тема. Мій тато (Сторінки сімейного альбому).

Мета. Виховання любові й поваги до батька; поваги до звання “Захисник Вітчизни”, до чоловічої праці.

Ярмарок виробів батьків і дітей. Змагання, конкурси.

Січень

Тема. Світ захоплень моєї родини.

Мета. Виховання любові до мами, тата, бабусі, дідуся, ввічливого ставлення до старших людей, інтересу до захоплень, хобі своїх рідних; бажання брати участь у роботі гуртків, секції, студій тощо.

Форми та методи роботи. Родинне свято. Розповідь про захоплення мами, тата, бабусі, дідуся (сторінки сімейного альбому). Конкурс батьків. Пісня “Любіть свою хату”. Виготовлення сімейного альбому.

Знати: поняття “захоплення”, “хобі”;

Уміти: скласти розповідь про захоплення батьків і власні захоплення.

Контрольні запитання

1.  Які улюблені заняття твоїх батьків?

2.  Що найкраще вміє робити мама? тато? бабуся? дідусь?

4.  За що ти любиш свою родину?

Лютий

Тема. Бджола мала, а й та працює.

Мета. Виховання поваги до праці батьків; працьовитості, дисциплінованості, відповідального ставлення до своїх обов’язків.

Форми та методи роботи. Бесіда про працю батьків, дідуся, бабусі, про сімейні обов’язки дитини. Прислів’я, казки про працю.

Знати: навіщо потрібно працювати; професії батьків, родичів.

Уміти: виконувати свої обов’язки, доручення.

Контрольні запитання

1.  Навіщо треба працювати батькам?

2.  Чому дітям потрібно вчитися працювати? Чи це потрібно?

Чи могли б люди жити на землі й не працювати?

7. Березень

А) Тема. Весна прийшла.

Мета. Виховання любові та дбайливого ставлення до природи; інтересу до народних прикмет, легенд, повір’їв.

Форми та методи роботи. Бесіда про народні прикмети, пов’язані з приходом весни. Знайомство з веснянками, закличками, легендами, повір’ями, віршами, піснями про рослини в розповідях бабусі й дідуся.

Знайомство з традиціями Святого великого посту в сім’ї.

Знати: поняття “Святий великий піст”, веснянки, заклички; легенди, повір’я, вірші, пісні про весну.

Уміти: розповідати народні прикмети.

Контрольні запитання

1.         Чи збереглися обряди зустрічі весни у твоїй родині?

2.         Які дитячі весняні пісні ти знаєш?

3.         Чи знаєш ти птахів, що приносять на крилах весну?

Б) Тема. Найрідніша в світі (Родинне свято для учнів 1–4 клас).

Мета. Виховання любові до жінки-матері, берегині родинного тепла.

Форми та методи роботи. Виконання віршів, пісень, танців. Виставка дитячих виробів: малюнків, вишиванок, різьблення.

8.Квітень

Тема. Великодні свята.

Мета. Виховання пошани до релігійних свят, бажання брати участь у них.

Форми та методи роботи. Бесіда про Великодні свята й звичаї в родині. Розповідь про великодню їжу. Виготовлення писанок. Гаївка-гра “Зайчик”.

Знати: поняття “Великодні свята”, “великодня їжа”, “писанка”, “крашанка”.

Уміти: виготовляти писанки; виконувати гаївки.

Контрольні запитання

1.         Чи ходиш ти на Великодні свята з батьками до церкви?

2.         Яка частина великоднього обряду тобі найбільше до вподоби?

3.         Як святкує Великдень твоя сім’я?

4.         Які гаївки ти знаєш?

9.Травень

Тема. Матусю, сонечко моє.

Мета. Виховання поваги та любові до матері; дбайливого ставлення до неї.

Форми та методи роботи. Свято матері. Читання віршів та пісень, які прославляють Матір-неньку, Матір-Землю, Матір Божу. Конкурс “Ласкаві слова мамі”. Рольова гра “Мамині помічники”.

Знати: поняття “Матір-ненька”, “Матір-Земля”, “Матір Божа”.

Уміти: скласти розповідь про маму.

Контрольні запитання

1.         Чи святкують День матері в твоїй родині?

2.         Як би ти хотів поздоровити маму?

Підсумком роботи з патріотичного виховання в 1 класі стане виготовлення “Родинного альбому”.

ІІ КЛАС

Тема. Батьківщина як місце, де людина народилась і пізнала щастя життя.

Напрямок роботи. Поняття Батьківщини. Зміст понять: “люди”, “мова”, “історія”, “події”, “природа”, “традиції”, “свята”. Край, місто, село, вулиця, дім, школа – моя Батьківщина.

1.         Вересень

Тема. Краю мій рідний.

Мета. Виховання любові до рідного міста, пам’ятників старовини, природи.

Форми та методи роботи. Розповідь про походження рідного міста, назв вулиць. Найцікавіші куточки нашого міста. Екскурсія до краєзнавчого музею. Малювання карти рідного міста.

Знати: історію міста, назви вулиць.

Уміти: скласти розповідь про рідне місто.

Контрольні запитання

1.         Чи знаєш ти історію свого міста?

2.         Як називається вулиця, на якій ти живеш?

3.         Які пам’ятники в місті ти знаєш?

2.         Жовтень

Тема. Найзаповітніша дума на світі – дума про хліб.

Мета. Виховання пошани до праці селян; любові до природи.

Форми та методи роботи. Ярмарок сільськогосподарських продуктів. Знайомство з традиціями обмолоту зернових, народними сільськогосподарськими прикметами та обрядами. Свято Покрови в місті.

Знати: традиції обмолоту зернових, народні прикмети й обряди.

Уміти: доглядати за рослинами.

Контрольні запитання

1.         Як вирощували хліб наші діди та прадіди?

2.         Чому ми повинні бережно ставитись до хліба?

3.         Як народні прикмети допомагають у сільському господарстві?

4.         Які ви знаєте вироби з борошна?

3. Листопад

Тема. Про що співає рідна земля.

Мета. Виховання любові до природи рідного краю, вміння бачити її красу.

Форми та методи роботи. Бесіда про природу рідного краю, про багатства її лугів, полів, лісів. Малювання улюбленої пори року. Екскурсія до краєзнавчого музею. Продовження роботи над картою міста.

Знати: назви рослин, полів, лугів, лісів своєї місцевості.

Уміти: скласти розповідь про улюблену пору року.

Контрольні запитання

1.         Як ти вважаєш, чи співає наша земля? Обґрунтуй.

2.         Чи відпочивав ти із сім’єю в природі?

3.         Чи знаєш ти лікарські рослини?

4.         Які лікарські рослини використовують твої мама, бабуся?

4. Грудень

А) Тема. Дай же вам, Боже, у полі роду.

Мета. Виховання поваги до релігійних свят, бажання брати в них участь.

Форми та методи роботи. Розповідь про релігійні свята та їхнє святкування в рідному місті (свято Миколая, Різдво, Водохреща, Стрітення).

Бесіда про свято Наума.(“Прийшов Наум, треба братися за ум”). Конкурс колядок, щедрівок, віншувань. Традиційні українські дитячі ігри. Робота над картою міста.

Знати: релігійні свята та їхнє значення.

Уміти: виконувати колядки, щедрівки, віншування; розповідати про свято.

Контрольні запитання

1.         Які релігійні обрядові вистави найпоширеніші в твоєму місті?

2.         Кого називають українським Дідом Морозом?

3.         Завдяки яким заслугам Миколай став найулюбленішим святим українського народу?

Б) Свято до Дня захисника Вітчизни. (Родинне свято для учнів 1–4 класів).

Тема. Я та мій тато.

Мета. Виховання любові й поваги до батька; поваги до звання “Захисник Вітчизни”, до чоловічої праці.

Форми та методи роботи. Ярмарок виробів батьків і дітей. Змагання, конкурси.

5. Січень

Тема. Свято українського фольклору.

Мета. Виховання любові до фольклору; стимулювання бажання вчити й знати українські пісні, вірші, прислів’я, забавлянки.

Форми та методи роботи. Дозвілля за мотивами фольклору Донбасу. Знайомство з українським національним одягом. Читання віршів. Виконання пісень, таночків. Пісня-гра “Василю”. Сюжетний танок “Біля криниці”.

Знати: українські народні пісні, прислів’я, поняття “вечорниці”.

Уміти: виконувати пісні, танці.

Контрольні запитання

1.         Які українські народні пісні ти знаєш?

2.         Які пісні, прислів’я ти чув у своїй родині?

3.         Які квіти вплітали у віночок дівчата?

6. Лютий

Тема. Без труда нема плода.

Мета. Виховання поваги, дбайливого ставлення до праці дорослих.

Форми та методи роботи. Бесіда про труд людей у рідному місті, яка повинна

довести, що праця звеличує людину, робить стійкою та сильною, багатою та незалежною, завдяки праці й місто стає величним, красивим та багатим. Читання віршів про труд. Свято Стрітення. Малювання карти “Пам’ятні куточки міста”.

Знати: професії батьків, найпоширеніші професії в місті.

Уміти: виконувати свої обов’язки, доручення.

Контрольні запитання

1.         Які професії є в твоєму місті?

2.         Ким ти мрієш стати?

3.         Які професії мають твої батьки?

4.         Чому необхідно працювати?

7. Березень

А) Тема. Свято весни в рідному краї.

Мета. Виховання любові до рідного краю, до природи; бажання зберігати природу.

Форми та методи роботи. Обряд зустрічі весни в місті. Бесіда про природу рідного краю. Читання веснянок, закличок, лічилок. Знайомство з народним календарем, народними промислами Донбасу. Малювання карти міста.

Знати: обряд зустрічі весни, народні промисли, поняття “народний календар”.

Уміти: скласти розповідь про природу рідного краю; читати веснянки, заклички; малювати карту рідного міста.

Контрольні запитання

1.         Як змінюється природа навесні?

2.         З якою метою був створений народний календар?

3.         Які промисли є у твоєму місті?

Б) Свято до Дня матері. (Родинне свято для учнів 1–4 класів).

Тема. Рідна матінка, ясне сонечко.

Мета. Виховання любові до жінки-матері, берегині родинного тепла.

Форми та методи роботи. Виконання віршів, пісень, таночків. Виставка дитячих виробів: малюнків, вишиванок, різьблення. Складання розповіді про свою маму.

8. Квітень

Тема. Великодні свята.

Мета. Виховання поваги до релігійних свят; бажання брати участь у них.

Форми та методи роботи. Розповідь про Великодні свята в родині й місті; про традиційне писанкарство в Україні. Знайомство з історією виникнення традиційної великодньої їжі, з Великодніми святами в місті.

Знати: поняття “Великодні свята”, “великодня їжа”, “піст”, “писанка”.

Уміти: скласти розповідь про Великодні свята; виготовляти писанки.

Контрольні запитання

1.         Чи ходиш ти на Великодні свята з батьками до церкви?

2.         Яка частина великоднього обряду тобі найбільше до вподоби?

3.         Які гаївки ти знаєш?

9. Травень

Тема. День матері.

Мета. Виховання любові, поваги, дбайливого ставлення до матері, жінки.

Форми та методи роботи. Розповідь про походження свята. Знайомство з “Молитвою до Матері”. Свято в місті. Читання віршів. Гра “Ласкаві слова мамі”.

Знати: походження свята; вірші, пісні про матусю.

Уміти: скласти розповідь про свято; виготовити подарунок для мами власними руками.

Контрольні запитання

1.         Як визначають Свято матері в твоєму місті?

2.         Як би ти хотів відсвяткувати цей день?

Підсумком роботи з патріотичного виховання в 2 класі стане виготовлення карти “Пам’ятні куточки міста”, малювання “Родинного дерева”.

ІІІ КЛАС

Тема. Батьківщина (Україна), де людина пізнала щастя життя.

Напрямок роботи. Знання Батьківщини, її людей, її історії, традицій, вірувань. Гордість за Батьківщину. Турбота про Батьківщину. Приховане почуття патріотизму.

1.         Вересень

Тема. Стежками Батьківщини.

Мета. Виховання поваги до національних символів України – Прапора, Герба, Гімну.

Форми та методи роботи. Бесіда про символи України – Прапор, Герб, Гімн та їхнє походження; про походження м. Києва. Перекази про походження назв полів, лугів, балок, ярів своєї місцевості. Знайомство з календарем пам’ятних дат.

Знати: поняття “ символ ”, “ прапор ”, “ гімн ”, “ герб ”, “ Батьківщина ”; рослини – символи : калина, верба, дуб.

Уміти: скласти розповідь про походження символів України.

Контрольні запитання

1.         Що для тебе означає слово “Батьківщина”?

2.         Від якого слова воно походить?

3.         Які ще слова-синоніми можна використати для передачі змісту цього слова?

4.         Що тобі відомо про минуле нашої Вітчизни?

2. Жовтень

Тема. Осінь прийшла, достаток принесла.

Мета. Виховання поваги до праці людей; любові до природи; пошани до найдорожчого, що є в людини, – хліба.

Форми та методи роботи. Ярмарок сільськогосподарських продуктів. Жниварські обряди в Україні. Вірші, пісні, приказки та прислів’я про хліб. Жниварська пісня “Ой, літає соколонько”. Розповідь про свято Покрови в Україні. Продовження роботи з календарем.

Знати: жниварські обряди; процес виготовлення хліба; загадки про овочі, рослини.

Уміти: скласти розповідь про історію виникнення хліба.

Контрольні запитання

1.         Чому будь–яке свято в Україні не обходиться без хліба?

2.         Чому така глибока йому шана?

3.         На яку пору року припадають жнива?

4.         Як називаються пісні, виконувані на початку, під час та в кінці жнив?

5.         Про що розповідається в жниварських піснях?

3. Листопад

Тема. Козацькому роду нема переводу.

Мета. Виховання інтересу до історії свого народу, до його традицій, звичаїв, обрядів; пробудження в учнів гордості за свою країну.

Форми та методи роботи. Свято. Традиції родичання в Україні, розповідь про пращурів; родинні обереги, реліквії; прислів’я про родинне життя.

Знати:, поняття “рід”, “родина”, “родовід”, “пращури”, “оберіг”, “реліквія”, походження свого роду.

Уміти: розповісти про походження своєї сім’ї, походження козацьких прізвищ (Козаченко, Кошовий, Писаренко, Хорунжий).

Контрольні запитання

1.         Що означає прізвище твоєї сім’ї?

2.         Де народилися твої тато й мама?

3.         Що цікавого ти знаєш про життя бабусі й дідуся?

4.         Чи є у вашій сім’ї реліквія роду?

5.         Хто зображений на найдавнішій фотографії твоєї сім’ї?

6.         Ти живеш в родині чи сім’ї? Доведи.

4. Грудень

А) Тема. Різдву Христову поклонімося.

Мета. Виховання поваги до релігійних та народних свят в Україні; прилучення дітей до скарбниці народної мудрості.

Форми та методи роботи. Розповідь про традиції Різдвяного посту в Україні, про обрядову їжу на Святий вечір, про святість Йорданської води. Знайомство з церковною піснею “О, хто, хто Миколая любить”. Народні ігри, пов’язані з обрядами.

Знати: поняття “Різдво”, “піст”, “Святий вечір”, “Йордань”, “церковна пісня”.

Уміти: дати пояснення значення посту, обрядової їжі.

Контрольні запитання

1.         Чи знаєш ти, як називають пости в християнському календарі?

2.         Чому передріздвяний піст називається Пилипівкою?

3.         Які традиційні пісні страви вживають у твоїй родині, у твоєму місті?

Б) Свято до Дня захисника Вітчизни. (Родинне свято для учнів 1–4 класів).

Тема. Золоті руки мого тата.

Мета. Виховання любові й пошани до батька; поваги до звання “Захисник Вітчизни”, до чоловічої праці, професії військового.

Форми та методи роботи. Ярмарок виробів батьків і дітей. Змагання, конкурси.

5. Січень

Тема. Мово рідна, слово рідне.

Мета. Виховування любові до рідної мови, бажання розмовляти українською мовою, гордості за свій народ, за Україну.

Форми та методи роботи. Літературно-музична композиція про рідний край, рідну мову, Україну. Виконання віршів “Рідна мова”, “ Не цурайтесь мови”, “Він українець?”, “Весь Всесвіт – в мові”, “Найвеличніша, рідна, проста”, “Українка я маленька…” та ін. Виконання пісень “Прекрасні звертання”, “Вчимо рідну мову”. Прислів’я про рідний край, про мову. Розповіді про українських письменників. Розповідь про нищення української мови.

Знати: походження української мови; вірші українських поетів.

Уміти: розмовляти українською мовою; доводити необхідність вивчення української мови.

Контрольні запитання

1.  Як ти ставишся до української мови?

2.  Як ти вважаєш, легкою чи важкою є українська мова для вивчення?

3.  Як ти гадаєш, чи мова виховує людину?

4.  Навіщо треба зберігати мову?

5.  Поясни, як ти розумієш: “Наша мова солов’їна”?

6. Лютий

Тема. Умій учитись, щоб уміти трудитись.

Мета. Виховання поваги до праці, до професій, які є в Україні, бажання допомагати дорослим.

Форми та методи роботи. Бесіда про професії, які є в Україні (довести, що всі професії потрібні, кожна з них приумножує силу, міцність, багатство нашої України; діти мають добре вчитися, щоб наша Батьківщина стала ще могутнішою). Розповіді про професії батьків та їхнє значення для розвитку міста, країни. Читання віршів, прислів’їв про працю, загадування загадок.

Знати: які традиційні професії є в Україні.

Уміти: скласти розповідь про працю людей у місті; довести необхідність праці.

Контрольні запитання

1.  Що ти можеш сказати про результати праці твоїх родичів?

2.  Яких трудових успіхів досягли твої родичі?

3.  Як ти ставишся до праці своїх батьків?

4.  Що ти знаєш про самовіддану працю твоїх дідів та бабусь у повоєнні роки?

7. Березень

А) Тема. Свято весни в Україні.

Мета. Виховання любові та дбайливого ставлення до природи; бажання допомагати дорослим зберігати її.

Форми та методи роботи. Обряд зустрічі весни в Україні. Розповідь про багатства природи України, “Червону книгу” та її значення. Виконання закличок, веснянок. Читання віршів про природу. Традиція Великого посту в Україні. Заповнення “Календаря пам’ятних дат”.

Знати: обряд зустрічі весни; що таке “Червона книга” та її значення.

Уміти: скласти розповідь про природу рідного краю, країни; розповідати легенди, повір’я про рослини.

Контрольні запитання

1.  Чи збереглися обряди зустрічі весни в твоєму місті (селі)?

2.  Які дитячі пісні про весну ти знаєш?

3.  Чи побутують у твоїй родині заклички?

4.  Які рослини, що ростуть в твоїй області, занесені в “Червону книгу”?

Б) Тема. Свято жінки. (Родинне свято для учнів 1–4 класів).

Мета. Прищеплення любові й поваги до жінки-матері, бабусі, сестрички, подруги.

Форми та методи роботи. Виконання віршів, пісень, таночків. Розповіді легенд про матір. Виставка дитячих виробів: малюнків, вишиванок, різьблення.

8. Квітень

Тема. Великдень.

Мета. Виховання бажання брати участь у великодніх святах; поваги до традицій українського народу.

Форми та методи роботи. Розповідь про Великодні свята в Україні, традиційну великодню їжу та печиво, звичаї; традиційне писанкарство. Знайомство з історією виникнення Великодніх свят. Заповнення календаря. Знайомство з гаївками.

Знати: поняття “великодня їжа”, “писанка”, “крашанка”, “паска”.

Уміти: виробляти писанки; скласти розповідь про Великодні свята в Україні.

Контрольні запитання

1.  Чи ходиш ти зі своїми родичами на Великдень до церкви? Що тобі там найбільше подобається?

2.  Як відзначається свято в твоєму місті, в родині?

3.  Яка великодня їжа традиційна в Україні?

4.  Яка кольорова гама найбільш поширена для крашанок у твоїй родині, в місті?

5.  Які традиційні великодні привітання українців ти знаєш?

9. Травень.

А) Тема. Свято матері.

Мета. Виховання любові, дбайливого ставлення до матері, поваги до жінки, бабусі.

Форми та методи роботи. Розповідь про традиції святкування Дня матері в Україні, в рідному місті. Розповідь про історію виникнення свята. Вивчення вірша “Три матусі” Л. Полтави. Гра “Свято в сім’ї”. Читання віршів про матусю. Робота над календарем “Видатні дати міста, країни”.

Знати: традиції святкування Дня матері, історію виникнення свята.

Уміти: скласти розповідь про Матір-неньку, Матір-Землю.

Контрольні запитання

1.  Чи відзначають Свято матері в Україні? Як?

2.  Як відсвяткував би День Матері ти?

3.  Які пісні про матір та Україну ти знаєш?

Б) Тема. Зелені свята в Україні.

Мета. Виховання любові до народних традицій, дбайливого ставлення до природи.

Форми та методи роботи. Розповідь про День Святої Трійці, його святкування, народні прикмети та обряди, пов’язані з цим святом. Розповідь про традицію лозоплетіння в Україні, українські народні витинанки. Знайомство з русалчиною піснею “Сиділа русалка на білій березі”.

Знати: поняття “Зелені свята”, “День Святої Трійці”, “оберіг”, “звичай”.

Уміти: пояснити походження свята, його назву.

Контрольні запитання

1.         Як святкують Зелені свята в твоєму місті (селі)?

2.         Чи збереглись у твоїй місцевості обряди, пов’язані із Зеленими святами?

3.         Якими рослинами прикрашають дім на це свято? Чому?

4.         Які пісні виконують на Зелені свята?

Підсумком роботи з патріотичного виховання в ІІІ класі буде виготовлення календаря “Видатні дати міста, країни”, альбому “Професії мого міста (села)”.

IV КЛАС

Тема. Батьківщина у світі одна.

Напрямок роботи. Сім’я – мала Батьківщина. Край, місто, село, вулиця, дім, школа – моя Батьківщина. Турбота про Батьківщину. Праця на благо Батьківщини. Людина як патріот своєї Батьківщини.

1.Вересень

Тема. Червона калина.

Мета. Виховання інтересу до українського фольклору; засвоєння моральних і духовних цінностей, закладених в усній народній творчості.

Форми та методи роботи. Розвага за мотивами українського фольклору. Знайомство з народними музичними інструментами (кобзою, гуслями, цимбалами, бубном, трембітою та ін.). Виконання народних пісень.

Знати: поняття “фольклор”; назви народних музичних інструментів.

Уміти: виконувати українські народні пісні.

Контрольні запитання

1.  Які пісні співають у вашій сім’ї?

2.  Яку пісню ти любиш?

3.  Назви улюблену пісню мами, бабусі.

4.  Пригадай, яку українську народну пісню ти почув уперше в своєму житті. Чому вона тобі запам’яталася?

5.  Назви пісні, які ти можеш заспівати.

1.  Жовтень.

Тема. Хліб наш насущний.

Мета. Виховання пошани до хліборобської праці, до людини-трудівника; до найдорожчого, що є в людини, – хліба.

Форми та методи роботи. Ярмарок народних творів про хліб (прислів’їв, приказок, прикмет, загадок, казок, скоромовок, сміховинок). Виставка хлібних виробів, виготовлених разом з батьками. Розповідь про виготовлення хліба в пекарні. Бесіда “Милосердя та доброта” (до Дня людей похилого віку). Вірші Д.Білоус “Веселе слово”, Я.Петерс “Людина починається з добра”, “Малюнки”.

Знати: прислів’я, приказки, прикмети про хліб; як виготовляється хліб.

Уміти: скласти розповідь про хліборобські професії.

Контрольні запитання

1.  Що означають слова “хліб”, “жито”?

2.  Які повір’я про хліб існують у народі?

3.  Які свята та обряди пов’язані з хлібом і хлібними виробами?

4.  Чому хліб – це могутність країни?

2.  Листопад

Тема. Родинні обереги в Україні.

Мета. Виховання поваги до минулого своєї родини, рідного краю та України;

бажання зберігати в пам’яті народні повір’я, мудрість.

Форми та методи роботи. Розповідь про сімейні обереги, про доброго та злого Домовика; про свято Архангела Михаїла в Україні (21 листопада); про новосілля (домашні тварини, рослини – родинні обереги); про значення оберегів у побуті українського народу. Знайомство з піснею “Сил небесних воєводо”.

Знати: поняття “оберіг”, “реліквія”, “домовик”; “ангел”, “молитва”, “повір’я”.

Уміти: пояснити значення оберегів.

Контрольні запитання

1.         Які родинні обереги збереглися до нашого часу в твоїй родині?

2.         Які повір’я, пов’язані з родинними оберегами, побутують у твоєму місті (селі) ?

3.         Чи знаєш ти легенди про страхи, які побутують у твоєму місті (селі)?

4.         Яку роль виконує святий Архангел Михаїл у християнській релігії?

5.         Чи знаєш ти молитви до ангела-хранителя? Які саме?

6.         Які народні прикмети, пов’язані з домашніми тваринами (котом, півнем) ти знаєш?

7.         Чому біля хати висаджували мальви, чорнобривці?

4. Грудень

Тема. Вітаю вас, пане господарю.

Мета. Виховання інтересу до народних звичаїв, любові до українського народу; поваги до традицій і вірувань.

Форми та методи роботи. Свято. Знайомство з традиційною різдвяною атрибутикою в Україні та її символікою; з традиціями святкування Нового року в Україні. Конкурс щедрівок, колядок, віншувань. Зимові народні спортивні змагання.

Знати: поняття “Святе Різдво”, “кутя”, “різдвяний хліб”, “дідух”.

Уміти: приготувати кутю; пояснити значення різдвяної атрибутики.

Контрольні запитання

1.         Які традиційні різдвяні атрибути найпоширеніші в твоєму місті?

2.         У чому полягає символіка Святої вечері та її окремих страв?

3.         Як готуються до різдвяних свят у твоїй родині?

4.         Які традиційні колядки ти знаєш?

5.         Як святкують Новий рік у твоїй родині?

6.         Яке церковне свято припадає на Новий рік за старим календарем?

Б) Свято до Дня захисника Вітчизни. (Родинне свято для учнів 1–4 класів).

Тема. Тепло татусевих долонь.

Мета. Виховання любові й пошани до батька; поваги до звання “Захисник Вітчизни”, до чоловічої праці.

Форми та методи роботи. Ярмарок виробів батьків і дітей. Змагання, конкурси.

5. Січень

Тема. Ми діти твої, Україно.

Мета. Виховання любові до рідної мови; бажання вивчати творчість українських письменників; поваги до історії Вітчизни.

Форми та методи роботи. Літературний вечір. Розповідь про українських письменників. Виконання віршів про Україну, рідне місто, родину. Пісні “Українка я маленька”, “Хоч маленькі ми ще діти”.

Знати: патріотичні твори українських письменників.

Уміти: скласти розповідь про українських письменників; виконувати вірші, пісні патріотичного, громадянського змісту.

Контрольні запитання

1.  Яких українських письменників ти знаєш?

2.  Які твори цих письменників викликали в тебе найкращі почуття?

3.  Чи знаєш ти письменників рідного міста? Назви їх.

4.  Чому вони присвячують свої вірші Україні, народові?

6. Лютий

Тема. Народні промисли України.

Мета: Виховання працьовитості, поваги до праці дорослих, до минулого українського народу.

Форми та методи роботи. Розповідь про різні заняття українців; про традиційні ремесла та промисли України; про походження прізвищ від роду занять пращурів (Бондар, Бондаренко, Столяренко, Гончаренко, Кравченко, Шевчук, Лозовий, Скляр, Тесленко тощо); про українську вишиванку, її значення для культури українського народу. Пісня “Рушник”.

Знати: ремесла та промисли України; техніку вишивання.

Уміти: скласти розповідь про традиційні ремесла та промисли України.

Контрольні запитання

1.         Чим завжди славилась українська земля?

2.         Які ремесла найбільше поширені в Україні?

3.         Які промисли існували у вашому районі?

4.         Які техніки вишивання найбільш поширені в Україні?

5.         Чи є в твоїй родині вишиті речі?

6.         Хто їх вишивав? Чому вони зберігаються?

7. Березень.

А) Тема. А вже весна скресла.

Мета. Виховання інтересу до української міфології; поваги до народних звичаїв; любові та дбайливого ставлення до природи; пошани до релігійних свят.

Форми та методи роботи. Розповідь про свято весни в українській міфології. Знайомство з народними прикметами про прихід весни. Екскурсія до весняного лісу; складання розповіді про ліс. Виконання веснянки “А вже весна скресла”.

Знати: стародавні українські міфи про природу; назви весняних квітів, перелітних птахів; народні прикмети.

Уміти: скласти розповідь про прихід весни, про весняний ліс.

Контрольні запитання

1.         Як ти уявляєш прихід весни?

2.         Які народні прикмети про прихід весни найбільше поширені в твоїй родині, в твоєму місті?

3.         Як убирається українська земля навесні?

4.         Чи робив ти з татом шпаківню?

Б) Тема. А буде син, і буде мати, і будуть люди на землі ( Родинне свято для учнів 1 – 4 класів).

Мета. Виховання любові, поваги до жінки-матері, берегині родинного тепла.

Форми та методи роботи. Виконання віршів, пісень, таночків, колискових пісень. Виставка дитячих виробів: малюнків, вишиванок, різьблення.

8. Квітень

Тема. Христос воскрес – воскресла Україна.

Мета. Виховання поваги до релігійних свят; любові до народних звичаїв, до українського народу, до рідної землі; бажання брати участь в українських народних святах.

Форми та методи роботи. Розповідь про народні великодні звичаї в Україні. Знайомство з церковною піснею “Христос воскрес”. Бесіда про традиційну великодню їжу в Україні та її символіку. Великодній понеділок в Україні.

Знати: народні великодні звичаї; символіку великодньої їжі.

Уміти: скласти розповідь про значення Великодніх свят для родини, України.

Контрольні запитання

1.         Чи ходиш ти зі своїми родичами на Великдень до церкви? Що тобі там найбільше подобається?

2.         Від кого ти вперше почув про великодні звичаї?

3.         Як святкують Великдень у твоїй родині, місті, в Україні?

4.         Чи зберігся в твоєму місті Волочильний обряд?

9. Травень

А) Тема. Свято матері. Мета. Виховання любові, дбайливого ставлення до жінки-матері; бажання вивчати українську літературу.

Форми та методи роботи. Знайомство з художніми творами про матусю. Розповідь про Свято матері в Україні та в інших країнах.

Знати: традиції святкування Дня матері; історію виникнення свята.

Уміти: скласти розповідь про Матір-неньку, Матір-Землю, Матір Божу.

Контрольні запитання

1.         Чи святкують День матері в твоїй родині? місті?

2.         Як ти вважаєш, чи потрібно таке свято? Чому?

3.         Як відсвяткував цей день ти?

Б) Тема. Зелені свята в Україні.

Мета. Виховання поваги до народних, національних традицій; любові та дбайливого ставлення до природи.

Форми та методи роботи. Розповідь про День Святої Трійці. Розповідь про відзначення Зелених свят у рідному місті; хресні ходи в поле на Зелені свята. Знайомство зі святковими піснями, народними прикметами, пов’язаними із цими святами. Знати: поняття “ Зелені свят а”, “ день Святої Трійці ”, “ оберіг ”, “ свята неділя ”; назви рослин, якими прикрашають рідний дім.

Уміти: скласти розповідь про походження свята та його назву.

Контрольні запитання

1.         Як відзначають Зелені свята в Україні?

2.         Чи розповідали тобі про ці свята в твоїй родині? Хто?

3.         Як зустрічає ці свята твоя родина?

Підсумком роботи з патріотичного виховання стане свято “Вітчизна, як мати, у світі – одна!” або “До тебе, рідна Україно, я серцем лину”; виставка виробів виготовлених у 1, 2, 3, 4 класах, “Родинного альбому”, “Родинного дерева”, карт “Пам’ятні куточки міста”, “Видатні дати міста, країни”.

93173035_7b282b9b8148.jpg

Цикл виховних заходів

dsc_0040

sam_3554

93173035_7b282b9b8148.jpg

  1   2   3   4   5   6

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Основна мета валеологічної освіти в Україні збереження І зміцнення...
Основна мета валеологічної освіти в Україні – збереження І зміцнення здоров’я українського народу шляхом формування валеологічного...

«Україна єдина країна»
Мета: формування в учнів розуміння єдності й цілісності України, її багатонаціонального народу як національної ідеї розвитку вільної,...

Підручник, атлас, зображення історичних пам’яток
Хyii ст.,формувати у учнів інтерес до культурних надбань українського народу, виховувати шанобливе ставлення до пам’яток минулого,а...

Пояснювальна записка Програма проекту «з україною в серці»
Програма проекту «з україною в серці» (5 – 11 класи) передбачає виховання свідомого українського громадянина, який максимально акумулює...

У конкурсі можуть брати участь учні 7-8 класів за умови виконання...
Малої академії наук України (далі – конкурс) проводиться в області з метою духовного, творчого, інтелектуального розвитку дітей,...

Цілісний розвиток особистості учня на засадах загальнолюдських, загальнокультурних...
Ні необхідно мислити І працювати по-новому, по-новому будувати процес освіти та виховання. Кожна історична епоха висуває вимоги до...

Сценарій фольклорно-спортивного свята для учнів 7 11 класів
Роль уроків фізичного виховання у збереженні фізичного та духовного здоров’я учнів

Педагогічне сьогодення характеризується інтенсивними пошуками нових...
Необхідність формування в учнів планетарного світогляду (на чому наголошують дослідники), інтегрованого, екологічного мислення потребує...

Мета виховного
Мета: поглибити рівень знань учнів про історичні витоки народних свят, традиційних ритуалів та обрядів зимового циклу. Викликати...

Урок-спілкування для учнів 8 класу
Мета: поглибити знання учнів про історію, природні ресурси, культурну спадщину України; формувати культуру взаємовідносин між людьми,...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації
fil.ocvita.com.ua
Головна сторінка