Пошук по сайту

Філософія  лекції  Курсова робота  Рефераты  

План-конспект уроку з образотворчого мистецтва на міський конкурс «Вчитель року 2015»

План-конспект уроку з образотворчого мистецтва на міський конкурс «Вчитель року 2015»

План-конспект уроку

з образотворчого мистецтва

на міський конкурс «Вчитель року 2015»

5 клас

Мартин Олександри Михайлівни

вчителя образотворчого мистецтва

Української гімназії №1.
м. Івано-Франківськ

2014 / 2015 н.р.

План – конспект відкритого уроку з образотворчого мистецтва.

Мартин Олександра Михайлівна – вчитель образотворчого мистецтва вищої кваліфікаційної категорії Української гімназії №1, м. Івано-Франківськ.

Образотворче мистецтво, 5 клас.

ТЕМА УРОКУ:

« ПТАШКА, ЯКА ПРИНЕСЕ ЩАСТЯ »

Ознайомлення з декоративним живописом (на основі творчості Марії Примаченко - XIX ст., та декоративно-прикладним мистецтвом творчості Івана Семесюка -XXI ст.

Практичне завдання: розпис штучних камінчиків-магнітиків в запропонованих стилях «Пташки, яка принесе щастя».
Журяться рябушки: «А вже скоро зима, а в нас хати нема». Обізвався зайчик: «А я зими не боюся, у снігу сховаюся». З Новим роком, з новою весною, з новим щастям, усі люди на Землі!

Марія Примаченко.

Мета уроку:

1.Навчальна: познайомити учнів з видами декоративного живопису та декоративно-прикладного мистецтва на прикладах кращих зразків творчості народної майстрині XIX ст. Марії Примаченко та професійного художника сучасності, українського патріота Івана Семесюка .

2.Виховна: виховувати повагу до культурної спадщини народу, його традицій, ціннісне ставлення до мистецьких творів, праці майстрів і художників;

3.Розвивальна: розвивати інтерес до пізнання українського народного мистецтва, естетичний смак; розвивати творчі здібності, фантазію, уяву дітей, образне мислення, вміння бачити прекрасне;

формувати духовні і моральні загальнолюдські цінності.
Оснащення:

матеріали та інструменти:

для вчителя — комп’ютер, діапроектор, заготовки штучних камінчиків різних форм та кольорів з магнітиками;

для учнів: фарби гуашеві, пензлі колонкові №2, №4, олівець простий, ємкість для води, палітра, альбом.

Зоровий ряд: мультимедійна презентація до уроку, зразки творів М. Примаченко, І. Семесюка.

Міжпредметні зв’язки – природознавство, мистецтвознавство, музичне мистецтво.

Тип уроку: комбінований.
ХІД      УРОКУ.

  1. Організаційний  момент- привітання  учнів, перевірка  присутності  і  обладнання.

ІІ. Створення емоційної атмосфери.

Станьте всі рівненько, привітайтеся гарненько.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

V. Повідомлення теми і мети уроку

VІ. Вивчення нового матеріалу.
Слово вчителя.

Зараз ви знаходитесь в незвичайному класі. У цій кімнаті живе мистецтво. Знаєте, що таке мистецтво? Давайте оглянемось, давайте прислухаємось. Нікого? Його не побачиш звичайним поглядом – потрібно вчитись «бачити». Його не почути вухом, потрібно вчитись «чути». Воно відкриється вам і з’явиться перед вами лише тоді, коли ви навчитесь його розуміти, відчувати, полюбите його.
Бесіда .

- Які види мистецтв ви знаєте?

- Яка спільна тема об’єднує ці картини? (птахи).

- До якого жанру належать ці твори мистецтва, на яких зображено тварин? (Анімалістичний).
Розповідь за презентацією «Пташка, яка принесе щастя» .

Птахи в міфології багатьох народів є творцями Всесвіту. Ніким не народжені, вони вже існували, коли не було ще ні неба, ні землі, а лишень одне «широке море», яке було завжди. Птахи символізують повітряну стихію, а повітря, як відомо, легке і може проникати всюди. Птахи сполучають світ земний і небесний.
Мистецтво – це свято, чаклунство, казка,

творчість…

Мистецтво – це музика, театр, література,

малювання…
В енциклопедії написано, що мистецтво – це відображення реальної дійсності в художніх образах. Кожний вид мистецтва має свою мову.

А народне мистецтво є неперевершеним педагогом, який, впливаючи на світ емоцій, розкриває народний характер, вчить мудрості, прилучає до його традицій, історії, любити рідний край.
У безцінних скарбах народного мистецтва живе добра поетична душа великого українського народу, який з давніх-давен прикрашав усе, що служило йому в побуті витонченим різьбленням, прадавньою вишивкою, барвистим орнаментом. Усе в умілих руках талановитих майстрів ставало оберегом.

Володимир Гресь

Різновидом народного мистецтва, популярним способом декоративного оздоблення предметів побуту та житла є

народний декоративний живопис - розпис. Він особливо близький і доступний дітям тому, що оспівує красу рідної природи. Яскраві і радісні композиції викликають щире захоплення, створюють піднесений настрій, вчать бачити прекрасне. 

Народжений у давнину звичай прикрашати стіни хат, печі, скрині стилізованими зображеннями квітів дійшов до наших днів, набувши статусу орнаментального мистецтва.

Українські традиції народного малювання передавались із покоління в покоління, збагачувалися сюжети та прийоми.

Удосконалюючи й ускладнюючи візерунки, включаючи в них зображення тварин, людей, народні майстри перенесли декоративний розпис і на інші предмети вжитку та матеріали — папір, фарфор, текстиль, метал. Сьогодні його застосовують також у поліграфії, оформленні інтер’єрів громадських будівель.

Історичні умови сприяли надзвичайній розмаїтості українського декоративного розпису. Для кожного регіону характерні своя колірна гама, певні елементи, улюблені композиційні вирішення візерунка. Поряд з цим кожний майстер, як колись кожна господиня хати, прагне створювати нові оригінальні й неповторні орнаменти. Об’єднує різні твори святковий, життєствердний настрій. 

Традиція розписування формувалася протягом тисячоліть і була тісно пов'язана з магічними віруваннями та діями. Символіка цих орнаментів сьогодні вже призабута. Найчастіше це були фантастичні дерева з птахами, півниками, щигликами тощо.Самі ж мотиви "дерева життя" ("райського дерева", дерева-"гильця") не мають в собі нічого натуралістичного чи реалістичного, але як в цілому, так і в деталях є чистим витвором фантазії з певними абстрактними оздобами, вигаданими птахами тощо. Таким чином, це "дерево життя" є не природним, але надприродним, святим, таким, що має магічну силу приносити щастя, відвертати нечисть, всяку зловорожу силу. Це - своєрідний образ вигаданого дерева, що стоїть десь у Бога в раю, якого ніхто не бачив, але яке повинно бути надзвичайно гарним і чудодійним. Тому й кожне зображення цього дерева повинне бути найбільш фантастичним, а через те й найбільш магічно дієвим..Так Лебідь – символ Сонця, його казкова біографія пов’язана зі скиданням пір’я і перетворення на діву. Досить часто лебідь виступає символом душі, яка літає по небу в образі цього благородного птаха. Лебідь - символ вірності.

Павич - це жар-птиця, що несе в собі сонячну енергію життя, тому вона птиця сімейного щастя. Павича вважали священним птахом, ідеальним божественним створінням, символом слави, гордості, безсмертя й духовної величі.


Орел - у давніх образах володар верхнього світу, він символізує перемогу: якщо перед битвою воєначальник бачив у небі орла, він рішуче спрямовував своє військо на неприятеля.

Лелека - символ плідності, удачі й щастя, втілення таких моральних якостей, як мудрість, справедливість. Цей птах за повір’ям, має риси і звички, що притаманні людям. Де він покладе своє гніздо, тій хаті буде щастити, а якщо його

образити, то він може і хату спалити…У слов'янських міфах ворон називається "птицею віщою", яка вміє говорити людською мовою. У казках ворон виступає власником золота, срібла і самоцвітів, які зберігаються в його гнізді, він приносить "живу" і "мертву воду", дістає молодильні яблука. Ворон – птах вічності.


Голуб
- символ Святого Духа. А також - щирої любові, злагоди й ніжності. Голуб і голубка в парі - символ вічної й вірної любові. Для всього людства - це птах усеземної любові, птах миру. За переказами, душа людини по смерті перетворюється в голуба.Фенікс дивний міфічний птах, що символізує відродження, безсмертя й сонце. Коли вона співає, з її дзьоба сиплються дорогоцінні перли – образ оживляючих крапель дощу. Навіть одне перо Жар-Птиці вночі освітлює весь сад. Ця птиця помирає і знову оживає.


А які ще пташки ви знаєте? В яких піснях згадуються пташки? Яка найспівочіша пташка на Україні? А які прикмети, повір’я пов’язані з пташками вам відомі? А може ви заєте оповідання про пташку? А з якою птшкою ви себе асоціюєте?

Так поступово на основі традицій народного малярства сформувалося професійне мистецтво.

До видатних майстрів традиційного українського живопису належать Г. Собачко-Шостак, К. Білокур, М. Приймаченко, М. Тимченко. Картини відомих українських народних майстрів вражають оригінальністю відтворення довкілля, буйством фантазії, багатством палітри. Творити красу, творити для людей — у цьому бачили вони сенс свого життя.

Українська народна художниця, представниця «народного примітиву» («наївного мистецтва»); лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, одна з найвідоміших українських художниць – Марія Примаченко.В основі творчості народної художниці Марії Примаченко присутнє оригінальне відчуття природи і світу загалом. Вона з дитинства постійно вчилася у рідної поліської природи. При спогляданні її картин перед очима постає дивовижний світ звірів, фантастичних істот, птахів, квітів. Народжені творчою уявою геніальної художниці, вони глибоко споріднені з традиціями українського народного мистецтва. На думку дослідників, Марія Приймаченко дивовижно об’єднала у своїй творчості малюнок і живопис: це і живописна графіка, і графічний живопис. Художниця мріяла: «От якби зібрати з усієї України народних майстрів, що за дива витворили б — цвів би не лише садами Київ. Будинки б сміялися до людей...»

В Марії Примаченко дивом збереглося прекрасне дитяче вміння сприймати життя як вічну казку.Її композиції, виконані на аркуші ватману, вражають силою і міцністю барв. Надзвичайно ефектно звучить чорний колір у поєднанні з густо-червоним, сонячно-жовтим і дзвінко-сріблястим, світло-сірим. Фігури узагальнені, прості за контуром і оживлені виразними колірними плямами .

Примаченко вдається до свого улюбленого прийому «олюднення» — фантастичні звірі і птахи у неї найчастіше з людськими очима, отороченими пухнастими віями.

Народна фантастика втілювала глибоку філософію життєствердження. Ця філософія і стає провідною у фантастичних композиціях Марії Примаченко. Вона бачить свого фантастичного птаха як реального, живого і знаходить відповідні художні засоби для його образу. Птахи у неї шовково-золотаві, квіткоподібні, птахи з крилами-вишиванками. Птахи і звірі у художниці добрі або злі. Вони у неї сині, жовті, зелені, вогняні. Естетика незвичайного, як у казці, входить у реальність, входить просто і легко і тому здається природною. Їй і дивуєшся, і водночас визнаєш її цілковиту природність серед приймаченківського світу. Тут ще раз виступає злиття казковості і повсякденності.

Злу силу вона малює темними, ніби навмисно приглушеними фарбами; добру - яскравими, сяючими. У цьому «змістовому» розумінні кольору багато спільного у народного живопису й народної поезії.Загальнолюдська тема боротьби добра і зла наскрізь проходить крізь її мистецтво. Добро у неї завжди перемагає.


Як, на вашу думку, майстриня досягає відчуття яскравого «сонячного» звучання кольорів у своїх композиціях? Як застосовує ритм? Охарактеризуйте поєднання пластики ліній і форм у зображенні птахів.
На основі творів Марії Примаченко вчився і працює Іван Семесюк - молодий український художник з доволі неоднозначною славою.Народився 21 листопада 1979 року в м. Києві.

Закінчив Національну академію образотворчого мистецтва і архітектури, факультет скульптури, член Національної Спілки художників України, член Спілки дизайнерів України. Працює в декоративно-прикладному мистецтві, опираючись на традиції української минувшини.

Когось його картини змушують сміятися, а когось - приховувати від оточуючих образу.


Іван - один з авторів мистецького напрямку "Жлоб-арт. Його картини яскраві, критичні і доволі провокативні, але людина, здатна сприймати символічне - запросто впізнає в зображених на полотнах людях пересічного українця.

Голова союзу вольних художників "Воля або смерть"

22 листопада в галереї «Бактерія» художник Іван Семесюк презентував персональну виставку «Бандерики – зворушлива хунта».

Головними персонажами експозиції текстильних творів стануть своєрідні «герої часу» – «бандерики».


У своїй іронічній манері знатний жлобартівець Іван Семесюк покаже, якою зворушливою може бути «хунта».
VІІ. Практична робота

Сьогодні на уроці ми спробуємо створити композицію на формі штучного камінчика «Пташка, яка принесе щастя».

Виконання кольорової композиції в стилі малювання птахів Марії Примаченко та оригінальних птахобандериків Івана Семесюка.

Етапи виконання практичної роботи.

Робота над творчою роботою починається з...? (із творчого задуму) .

Отже, визначте формат – вертикальний чи горизонтальний;

  • Зобразіть птаха. Виразність, передача характеру фактури, кольору - є засобами, виразності у декоративному живописі, за допомогою яких можна передати почуття, переживання, і пластичність оперення, на тілі казкового птаха.

  • Нанести олівцем рисунок на підготовлений кольоровий камінчик.

  • Зображення птахів виконай у вигляді фантастичних зразків художників.

  • Щоб виділити головне - почергово використовуй більші і менші елементи.

  • Декоруйте орнаментом - фантастичними квітами, кучерями, крапельками, використовуючи теплі і світлі кольори – символи світла, тепла і любові.

  • Використовуйте асиметрію ( відсутність симетрії) та

симетрія (розміщення однакових частин цілого щодо центру, середини).

Передайте в образі пташки своє емоційне ставлення до миру і щастя нашої любої України. У декоруванні пташки використайте прийоми стилізації та традицій українського народного малювання. Поміркуйте, які вироби можна прикрасити цим малюнком.

VІІІ. Підсумок уроку.

В якому жанрі мистецтва ви виконали композицію? (Анімалістичний)

Чи запам’ятали ви, хто така Марія Примаченко? Іван Семесюк? Декоративний розпис?

Підсумки уроку, виставка робіт на дошці – з магнітиків-пташок велику «Пташку, яка принесе щастя»…

До нас прилетіли пташки, які принесли мир і щастя нашій дорогій УКРАЇНІ.

А ви спробували себе в ролі художників-анімалістів, навчилися передавати красу й неповторність птахів. У ваших композиціях панує чудовий настрій, крапельки любові ваших сердечок..!

VІІІ. Домашнє завдання. Підібрати прислів'я про птахів.

Прислів’я про птахів
-Горобці ховаються в гіллячка – на мороз або перед заметіллю.

- Ворона сидить вранці на верхівці дерева - до хурделиці.

- Горобці ховаються під стріху – буде буря.

- Горобці в пилюці купаються – буде дощ.

- Зозуля весною голосно і часто кує – тепло не за горами.

- Як на початку травня ворон у житі ховається, народ на добре

жниво сподівається.

- Ворони взимку розкаркались – на заметіль.

- Де лелека водиться, там щастя вродиться

-Восени і горобець багатий.

- Слово - не горобець, вилетить – не впіймаєш.

- Видно сову по льоту.

- Прилетіли лелеки – весну принесли здалеку.

- Кричала ворона, як угору летіла, а як униз, то й опустила

крила.

- Дружні сороки і орла заклюють.


поділитися в соціальних мережахСхожі:

Програма освітньої діяльності підвищення фахової кваліфікації вчителів...
Методичні рекомендації щодо організації самостійної роботи вчителів образотворчого мистецтва

Програма освітньої діяльності підвищення фахової кваліфікації вчителів...
Методичні рекомендації щодо організації самостійної роботи вчителів образотворчого мистецтва

План-конспект уроку геометрії в 7-му класі Кобеляцької зош І-ІІІ ступенів №2
Мета уроку. Узагальнити та систематизувати навчальний матеріал по темі «Трикутники»

План-конспект уроку з математики в 6 класі
Зверніть увагу на епіграфи нашого уроку. Сьогодні ми будемо доводити, що математика – це не суха наука, що з її допомоги можна створювати...

План-конспект уроку
Ганенко Олександра Андріївна, учитель української мови та літератури, Донецька загальноосвітня школа І-ІІІ ст. №124

План роботи шкільного методичного об`єднання вчителів етики, музики, образотворчого мистецтва
Методичне об'єднання – структурний підрозділ внутрішньої системи управління навчально-виховним процесом, який координує методичну,...

План- конспект бінарного уроку зарубіжної літератури та історії за темою
Мета Дати уяву про історично-літературні особливості доби Середньовіччя та Ренесанса

План Поняття мистецтва 3 Специфіка об’єкту мистецтва 5 Види мистецтва...
В чому ж таємниця мистецтва І чому потрібно дати сурово наукове визначення його? Справа перш за все в тому, що мистецтво не піддається...

Урок української літератури в 11 класі Тема: напрями в художній літературі...
Наочність: пересувна виставка творів криворізького художника Лабунського А. В. у коридорі школи, мультимедійна презентація з теми...

Конспект уроку в 7 класі Вчитель Пилипенко Людмила Дмитрівна, викладач...
РА: розвивати уже зв'язне мовлення, навички виразного читання, дослідницької роботи; вміння узагальнювати матеріал,аргументувати...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації
fil.ocvita.com.ua
Головна сторінка