Дні Науки. Весна 2016. Київ
15 травня (неділя) Інститут філософії імені Г.С.Сковороди НАН України відділ історії філософії України
(вул. Трьохсвятительська 4, ауд. 318, 11.00)
Лекції: (орієнтовний час кожної – від 30 хв до 1 години.)
Сергій Йосипенко «Історія української філософії як предмет наукового дослідження: досвід і перспективи»
Поняття «української філософії» залишається сьогодні предметом гострих суперечок – від невизнання будь-яких «національних форм» філософії до переконання у тому, що національна філософська традиція є одним зі стовпів української ідентичності. Водночас історія української філософії вже більш як півстоліття має інституйовану тяглу традицію дослідження. В лекції буде коротко окреслено основні досягнення галузі, а також обставини відкриття загальновідомих сьогодні історико-філософських феноменів – філософії в Київській Русі, в Києво-Могилянській академії, «філософії національної ідеї» тощо, буде запропоновано аналіз сучасного стану досліджень галузі та перспективи її розвитку. Оксана Забужко «Українське ХІХ століття у пошуках ідентичності?»
Лекція буде присвячена відповідям на наступні запитання: Коли і як формувалась українська ідентичність? Чому важливо звертатись до досвіду її формування у ХІХ ст.? Який урок історії залишили нам українські класики ХІХ ст.?
Олександр Киричок «До витоків осмислення феномену війни в Україні»
Найперші міркування про війну сягають своїми витоками Київської Русі. Більше того, саме там і тоді були сформовані важливі концепти, ідеї, розрізнення і постулати, які суттєво вплинули на подальший розвиток уявлень про війну в українській культурі. Лекція матиме тезовий характер і буде обертатись довкола присутніх у києворуських текстах проблем, пов’язаних із: 1) онтологічним статусом війни; 2) її природою, причинами і походженням; 3) ставленням до неї; 4) осмисленням вбивства на війні; 5) вшануванням загиблого; 6) можливості військової служби священників; 7) типологією війни; 8) впливом даних уявлень на осмислення феномену війни в наступні періоди історії. Всі ці моменти будуть проаналізовані в контексті аналогічних уявлень латинської та грецької патристики. Володимир Волковський «Навіщо нам українська філософія?»
Для чого потрібна філософія у наш час – на це питання є багато відповідей, більш чи менш хороших, якісних і глибоких. Але для чого нам власне українська філософія? Що мотивує людей займатися саме українською філософією, її історією, у наш глобалізований час? Українська філософія постає і як певна традиція філософської думки в Україні, що формують сучасний інтелектуальний ландшафт українського суспільства, і як культурна спадщина, до якої ми, українці, маємо пріоритетний доступ і лише ми її можемо відкрити світові, і як перспектива сучасного філософуючого мислення, яке може сказати своє слово щодо глобальних проблем сучасної філософії. В основі лекції – не стільки загальні абстрактні тези, скільки особистий досвід відкриття і розуміння ваги української філософії.
Групи: https://vk.com/event121093659, скоро буде у ФБ. |