Пошук по сайту

Філософія  лекції  Курсова робота  Рефераты  

Тема. Позакласне читання

Тема. Позакласне читання

Клас: 10

Тема. Позакласне читання. Гі де Мопаcсан. Психологічний роман « Життя».

Мета: познайомити учнів з творчістю французького письменника Гі де Мопасана, зі змістом роману «Життя», удосконалювати вміння коментувати та аналізувати прочитане, характеристеризувати героїв, навчити висловлювати свої судження; розвивати навички роботи з текстом художнього твору, образне й логічне мислення; виховувати неприйняття зла та насильства, прагнення дотримуватися морально-етичних норм, викликати інтерес до творчості Мопассана.

Обладнання: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до роману.

Тип уроку: комбінований.

Методи та прийоми: розповідь, фронтальна бесіда, робота з підручником, виконання практичних завдань, випереджувальні завдання.

Міжпредметні зв’язки: українська література, образотворче мистецтво, філософія, психологія.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Повідомлення теми, мети уроку.

III. Мотивація навчальної діяльності учнів.

 1. Слово вчителя. Постановка проблемного питання.

 • Чи має життя сенс? Якщо так, то який саме? Це, мабуть, найактуальніше питання. Можна на тривалий період забути про них, поринути в побутові, повсякденні проблеми, але життя влаштовано так, щоб зовсім знехтувати, проігнорувати це питання не може навіть байдужа людина. Неминучість смерті та її провісників — старіння й хвороби, факт скороминучого зникнення в минулому миттєвостей життя з усіма проблемами, є для кожної людини нагадуванням про невирішене питання сенсу життя. Часто можна почути думку про те, що матеріальні цінності — це не головне, а найперше, про що має дбати людина, — це духовність. Існує й інша думка про те, що перевагу треба в житті надавати матеріальним цінностям, а тоді вже думати про духовне. Але чи завжди це так?

 • Що ви думаєте з цього приводу?

 1. Складання словничка уроку.

Худо́жній о́браз — особлива форма естетичного освоєння світу, за якої зберігається його предметно-чуттєвий характер, його цілісність, життєвість, конкретність, на відміну від наукового пізнання, що подається у формі абстрактних понять.

Стиль письменника – це та сукупність особливостей творчості, яка відрізняє його твори від творів інших письменників. Сукупність зображально-виражальних засобів митця є ефективною, коли закономірно поєднується в художню мотивовану систему. Носіями стилю є елементи форми художнього твору — від композиції до мовних виразових форм. Досліджуючи стиль певного письменника, виділяють стильову домінанту. Стиль — це сукупність художніх особливостей літературного твору. У ширшому розумінні стилем також називають систему художніх засобів і прийомів у творчості окремого письменника, групи письменників (течії або напряму), цілої літературної доби.

Конфлікт – це суперечність, зіткнення, що є основою боротьби між персонажами й зумовлює розвиток подій у художньому творі. Саме в процесі розгортання й розв'язання конфліктів виявляються риси характеру персонажів.

Критичний реалізм — художній напрям, в основі якого — принцип історизму, правдивого зображення дійсності. Виник у 20-х роках XIX століття у Європі. Реалістичний напрям виник значною мірою як заперечення художніх принципів романтизму. Для реалізму характерна типізація як засіб розкриття соціальних якостей особи. Реалізм створює типові характери за типових обставин.

IV. Актуалізація опорних знань

1. Літературний диктант.

 1. Невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом, сконденсованою та яскраво вимальованою дією ( новела).

 2. Літературний напрям, який характеризується правдивим і всебічним відображенням дійсності на основі типізації життєвих явищ ( реалізм).

 3. Світогляд, заснований на уявлені, що все суще є проявом Природи і існує за її законами (натуралізм).

 4. Передавання художніми засобами внутрішнього стану персонажа, його думок, переживань, зумовлених внутрішніми й зовнішніми чинниками (психологізм)

 5. Літературний жанр, найпоширеніший у XVIII–XX століттях; великий за обсягом, складний за будовою епічний твір, у якому широко охоплені життєві події, глибоко розкривається історія формування характерів багатьох персонажів (роман).

 6. Зображення у творі живої та неживої природи (пейзаж).

V. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу.

1. Слово вчителя про Гі де Мопассана. Складання хронологічної таблиці життя та творчості письменника.

Гі де Мопасан (1850-1893) – один із найвизначніших майстрів французького реалізму XIX ст., автор новел і романів, послідовник Бальзака та учень Флобера.

5 серпня 1850 року - народився письменник в незаможній дворянській родині у Нормандії, на півночі Франції поблизу порту Гавр. Дали йому довге ім'я Анрі Рене Альбер Гі де Мопассан, хоча сам він з дитинства називав себе коротеньким Гі.

1863 рік – почав писати перші твори. Саме ця зброя в руках юнака дозволила йому, врешті-решт, залишити семінарію, яку він недолюблював. Отримавши перемогу, він одразу ж вступив до старшого класу Руанського ліцею.

Весна 1870 рік – закінчив Руанський ліцей.

1871 рік - хлопець з успіхом склав у Канні іспити на ступінь бакалавра. Того самого року його було зараховано на факультет права Паризького університету.

У червні 1870 року почалася франко-прусська війна. Гі був призваний на військову службу і, не встигши повоювати, став свідком надзвичайно швидкої поразки французької армії та окупації Франції. Мопассан розривався між ненавистю до війни та мілітаристів-прусаків. Йому довелося побачити те, що зранило його душу, але сформувало світогляд. Свій гнів, ненависть та обурення цією війною та німцями він ще довго виливав на сторінках своїх творів .

У березні 1872 року вступив на службу до морського міністерства, проте, за умовами найму, жалування він почав отримувати лише після року роботи. Позбавлений можливості витрачати гроші на що йому заманеться, Мопассан зайнявся спостереженням за середовищем чиновництва, що теж знайшло своє відображення на сторінках його творів. Майбутній письменник уперто продовжував свої літературні спроби.

У грудні 1878 року юнак, за сприяння Флобера, перейшов працювати у міністерство народної освіти - у відділ літератури та мистецтва.

Травень 1880 року – побачила світ перша збірка "Меданські вечори". Мандрівка Корсикою.

Літо 1882 року Мопассан провів, подорожуючи Бретанню.

1883 рік - побачив його перший роман - "Життя".

1884 рік став подарунком для прихильників таланту Мопассана. Побачили світ три прекрасних збірки новел: "Місячне сяйво", "Сестри Рондолі", "Міс Гаррієт", а також книга подорожніх нотаток "Під сонцем".

1885 – 1886 р.р. - збірки новел "Іветта", "Казки дня і ночі", "Туан" і, нарешті, найвідоміший твір письменника - роман "Любий друг".

Протягом 1887-1888 років прозаїк надрукував романи "Монт - Оріоль" і "П'єр і Жан", напівавтобіографічну книгу "На воді", збірки новел "Орля", "Обранець пані Гюссон". Навесні 1888 року Мопассан закінчив роман "Сильна як смерть".

Мопассан прожив 42 роки. Останні 3-4 роки не міг писати. Серце письменники престало битися 6 липня 1893 року.

 1. Повідомлення учнів.

Флобер і Мопассан.

Перші літературні спроби Мопассана розчарували Флобера, і довгий час він бачив у ньому лише здібного, але аж ніяк не талановитого юнака. Флобер навчив юнака таємницям літературної майстерності – довго й наполегливо вдивлятися в те, що прагнеш описати, щоб віднайти в кожному життєвому явищі новий бік, якого до цього часу ще ніхто не торкався і не відтворював. Дружба із Флобером дозволила йому увійти до кола таких митців, як Альфонс Доде, Еміль Золя, Іван Сергійович Тургенєв. Серед них він мав славу простого нормандського хлопця, у якому ніхто навіть не підозрював колись побачити письменника. Протягом семи років молодий Мопассан загартовував своє перо та літературні спроби приносив Флоберу. Той уважно читав і детально аналізував недоліки творів Гі, ділився таємницями своєї майстерності. Принципи настанов Флобера для Гі де Моппасана були :

 • не з'ясовувати психології героя - хай про неї кажуть його вчинки;

 • не викладати подробиць - хай обрана риса дасть гостро й повно відчути ціле;

 • не коментувати й не оцінювати - хай говорять дії та підтекст, лексика та барви.

Мопассан і Україна.

Творчість Мопассана завжди користувалася в Україні сталим інтересом. Перші переклади його творів з'явилися ще за життя автора. Починаючи з 1883 р., різні газети й журнали друкували переклади його статей і оповідань. Серед перекладачів варто виділити Марка Вовчка, Василя Щурата, Осипа Маковея, Івана Рильського та ін. За півтора десятиліття з'явилося понад 40 перекладів різних творів Мопассана. Великим прихильником творчості письменника був Іван Франко. Він підготував збірку новел письменника, що вийшли під назвою "Дика пані" (1899). Після 1917 р. в Україні виходили збірки новел письменника на теми народного життя та про події франко-прусської війни.

3. Складаня тез до прослуханого.
      1. Мопассан народився в 1850 р. в Нормандії, тому так часто саме там відбувається дія його новел і оповідань. Батько рано залишив сім'ю, належав до стародавнього дворянського роду. Звідси так аристократично звучить повне ім'я письменника - Анрі Рене Альбер Гі де Мопассан . Його мати належала до культурної буржуазній сім'ї міста Руана.

      2. Мопассан навчався в духовній семінарії міста Івето, потім закінчив руанський ліцей та отримав звання бакалавра. У 1870 р. вступив на юридичний факультет у м. Канні , але з початком франко - пруської війни був покликаний до армії. Після війни служив чиновником Морського міністерства і Міністерства народної освіти.

3. Письменник наполегливо опановував літературною майстерністю під керівництвом Флобера, друкуватися почав у другій половині 1870 -х рр.

4. В основі творчості Мопассана лежало критичне ставлення до буржуазної дійсності, його морально-естетичні позиції формувалися в руслі гуманізму та реалізму. Мопассан виступав за високу художницьку об'єктивність, ясність і точність художньої форми, лаконізм, простоту і виразність мови .

5. Найвищої майстерності письменник досяг у жанрі новели.

4.Фронтальне опитування.

 • Розповісти про формування поглядів Гі де Мопассана.

 • Охарактеризуйте стиль Гі де Мопассана.

 1. Слово вчителя про створення роману «Життя».

У 1883 году вийшов перший роман Мопассана «Життя», що отримав велику популярність среди читачів та критиків. Героїня роману Жанна - один із найчарівнішіх жіночіх образів у творчості Мопассана. "Життя" - роман про зміну двох культур: широка , терпима, людяна дворянська культура XVIII століття, облагороджена впливами Просвітництва, поступається місцем вузькій, вульгарної, антигуманної буржуазній культурі XIX століття. Із приходом останньої відбувається загибель колишнього патріархального укладу життя сім'ї барона та починається процес розшарування помісного дворянства. Дія роману відбувається в 1819 році.

Епоха 70 -х - 80 -х рр. . (події війни, поразка французької армії , облога Парижа , ентузіазм народного опору , байдужість "вищих" класів до національної трагедії) загострила патріотичні почуття Мопассана та сформувала різко негативне ставлення до буржуазної культури нового часу.

Слідом за Флобером Мопассан був прихильником " аристократичної республіки", коли на чолі держави стоїть інтелектуальна аристократична верхівка освічених і розумних людей. Водночас, Мопассан усвідомлював утопічність свого ідеалу, безнадійність, безрезультатність боротьби, неможливість щось змінити.

 1. Питання та завдання для зясування якості ознайомлення з романом «Життя».

 • Який момент сюжету, на вашу думку, найбільше вражає читача?

 • Яка соціальна проблема порушена письменником у творі?

 • Дайте назву кожному розділу роману у формі цитат.    

 • У чому конфлікт зовнішнього, реального світу, та внутрішніх переживань головної героїні?

 • Чи можна Жанну вважати винною у такому ставленні до життя?

 • Які причинно-наслідкові зв’язки можна побачити між фактами життя Жанни та її станом душі?

 • Що з особистого життя отобразив Мопассан у романі?

 • Прокоментуйте останню фразу Розалі, що є кінцівкою роману: « У житті не все так погано і не все так добре, як про це думають».

 1. Роль пейзажу в зображенні героїв твору.

 • Пейзаж відображає внутрішній стан головної героїні, її почуття та переживання, тобто стає засобом психологічного аналізу. Прокоментуйте наступні уривки з роману:

 1. « Жанні здавалося, що серце її шириться, наповнюється тишею, як ця ясна ніч. Якась спорідненість була між нею та цією живою поезією, і в теплій білизні літнього вечора їй ввижалися неземні здригання, трепет невловимих надій, щось близьке до щастя. І вона стала мріяти про кохання» (Пейжаз літньої теплої ночі сприяє тому, що головна героїня стає мрійливою).

 2. «Це було її сонце! Її зоря ! Початок її життя! Ранок її надій» (Образ висхідного сонця символізує початок нового дня, нового життя, розквіт надій головної героїні).

 • Знайти та зачитати уривки з тексту, які б відображали внутрішній стан головної героїні. 1. Слово вчителя про образи – символи.

Роман насичений різноманітними символами. Необхідно ж виділити такий образ - символ, який не раз зустрічається на сторінках роману та є дуже цікавим – образ - символ платана. У багатьох джерелах - це символ милосердя. Але в контексті цього роману платан є символом краху сімейних відносин. Зачитати уривки про першу офіційну зустріч Жанни зі своїм майбутнім чоловіком- віконтом Жюльєном де Ламаром, про народження сина, на якого покладає всі свої надії, про смерть матері Жанни. (Висновок: усі наведені вище події підтверджують, що автор використав образ дерева платана саме як символ краху сімейних відносин, сподівань і втрату ілюзій).

 1. Роль інтер'єра в зображенні героїв твору .

 • Звернемо увагу на опис кімнати Жанни, у якій читач зустрічає досить детальний опис її ліжка: « При вигляді ліжка Жанна скрикнула від захоплення. Чотири птиці з чорного дуба підтримували ліжко з чотирьох боків і , здавалося, охороняли її. Далі тяглися широкі різьблені гірлянди квіток і фруктів; а чотири майстерно виточених колони з коринфськими капітелями підпирали низ переплетеними трояндами та купідонами. Ложе було монументальне, але при цьому дуже витончене простирадло на ліжку було з важкого синього шовку з витканими золотом великими геральдичними ліліями». Знайти та прочитати, як ще автор описує інтер’єр. Прокоментувати вживання символів.

Орієнтовна відповідь учнів.

Птахи є символом містичного, символом духу, душі, божественного прояву, духів повітря, можливості спілкуватися з богами. Також птах символізує мрію. Як міфологічний символ птах дуже часто пов'язується з серйозними змінами (загроза нещастя). Квіти та фрукти символізують любов і дружбу , достаток, процвітання, земні радості та бажання. Купідон – син богині кохання Венери і є символом любові, а троянди, з якими переплітаються купідони також є символом палкого кохання. Троянда є символом любові, вона також символізує смуток за минулим, за юністю, яка пройшла . Останній елемент ліжка - полог із зображеними на ньому ліліями. Лілія є одним з найбільш неоднозначним символів серед квітів - ототожнення з християнською релігійністю, чистотою душі, невинністю .

З описом її ліжка ми зустрічаємося на перших сторінках роману і через це опис ми бачимо мрійливу, молоду дівчину, повну надій на чисту, романтичне кохання.

Певний підтекст носить і зображення на шпалерах у кімнаті Жанни. На них показано історію романтичного кохання між двома молодими людьми. Жанна, дивлячись на ці шпалери, плекає надію на те, що її чекає прекрасна, чиста любов, як і в цих молодих людей. Годинник, що неодноразово згадується на сторінках роману, є символом часу та руху.

 1. Аналітична робота.

Можна сказати, що образами-символами є самі герої роману. Так, наприклад, образ чоловіка головної героїні роману, віконта Жюльєна де Ламар, символізує прихід нового, буржуазного суспільства, його звичаїв і поведінки. У цьому образі автор втілив скупість, марнославство, покірність перед людьми вищих за положенням у суспільстві.

Що можуть символізувати наступні образи:

 • Жанни де Во

 • батьків Жанни (символізують деградацію аристократії в умовах нового часу під впливом буржуазного суспільства);

 • Розалі (символізує відданість, справжню дружбу).

Слово вчителя.

 • Отже, роман Гі де Мопассана «Життя» насичений образами- символами, що допомагають розкрити нам внутрішній світ головної героїні, готують до подій майбутнього. З їх допомогою Мопассан неодноразово зображує руйнування мрій і сподівань Жанни та підкреслює всю трагічність її життя.

VI. Закріплення вивченого матеріалу.

 1. Творча робота. Складання характеристики Жанни.

Жанна, головна героїня роману, добра, гуманна, довірлива, була гідною дочкою барона де Во. В її душі не було ніяких забобонів, користі, брехні. З монастиря, в якому вона виховувалася, вийшла абсолютно не підготовленою для життєвої боротьби , але повної всіляких ілюзій про очікуване нею щастя. З найбільшою неясністю та чуйністю описує Мопассан її чисту душу, любов до всього земного, схвильованість чутливої ​​натури.

Жанна – дівчина романтичної епохи, наділена безліччю всякого роду ілюзій. Якщо Жанні не вдалося особисте щастя, то вона вірить, що буде щаслива успіхами свого. Але й ці ілюзії гинуть: ні барону, ні їй не вдається виховати Поля: він погано вчиться, а потім стає ледарем, гульвісою та заплутується в боргах.

Біда Жанни була в її романтично-пасивному ставленні до життя. Головна героїня немов чекала, що життя піднесе їй все й одразу, а за щастя треба боротися.

 1. Виконання завдань репродуктивного характеру.

За поданими описами зовнішності, характерів, звичок героїв назвати їх імена. Подружжя, що захоплююється листуванням зі своєю численною дворянської ріднею. Вони гордовито відгородилися від решти всього світу. Але це швидше вимираючі диваки ( поміщики де Брізвілі) .

Нешкідливі, повні зарозумілості та найсуворіших вимог етикету. Вони - вірні слуги Реставрації, тому що вимагають від усіх дворян - поміщиків обов'язкового відвідування церкви, оголошуючи, що " хто не слідує за прапором церкви, той проти неї та проти нас " ( маркіз і маркіза де Кутелія ).

Він нагадував злу дитину, худу, у потертій, але охайній сутані. Владний, грубий, намагається залякати селян грізним божеством. Мріє заволодіти душею Жанни, примушуючи її постійно ходити до церкви, куди ту зовсім не тягне. Жорстокий фанатик - нелюд , нетерпимий до сільської молоді, жбурляє камінням у закоханих. Побачивши собаку та щенят, він люто топче їх ногами ( абат Тольбьяк ).

Під його зовнішнім блиском ховається груба й жадібна тварина, що пишається своїм дворянським походженням. Змінює одну коханку за іншою ( віконт де Лямар ) .

Дикий ревнивець, убивця ( граф де Фурвіль ).

« Був аристократ минулого сторіччя, людина дивакувата й добра. Захоплений послідовник Жан - Жака Руссо, він плекав ніжність до природи…» ( Барон Симон -Жак Ле Пертюї де Во )

«Несподівано для себе вона легко змирилася зі змінами в поведінці чоловіка. Він просто для неї став чужою людиною» ( Жанна)

«Серед свого одягу він знайшов старий костюм для полювання, увесь у плямах, і носив його не знімаючи. Перестав голитися, за руками не доглядав, а що обіду випивав 3 - 4 склянки кон’яку».(Жульєн).

 1. Порівняльна характеристика Жанни та її служниці Розалі.

 • Обидві вони - жертви віконта де Ламара. Але прагнення вижити, виховати гарного сина приносить результати для діяльної та повної енергії Розалі. Жанна ж стає нікому не потрібною.

 1. Складання паспорта письменника.

Псевдоніми, криптоніми:

Жозеф Прюн'є,  Гі де Вальмон, Мофріньоз

Дата народження:

5 серпня 1850

Місце народження:

Турвіль-сюр-Арк

Дата смерті:

6 червня 1893 (42 роки)

Місце смерті:

Париж

Національність:

француз

Громадянство:

Франція

Мова творів:

французька

Рід діяльності:

новеліст

Роки активності:

1879 - 1891

Напрямок літературної діяльності:

реалізмнатуралізм

Жанр:

новела, роман

VII. Підбиття підсумків уроку.

 1. Продовжте речення:

 • Найбільшим конфліктом у романі «Життя» я вважаю...

 • Найвищої майстерності письменник досяг у жанрі … (новели).

 • Основні проблеми роману "Життя"… (Мопассан зображує сумну історичну долю старої дворянської інтелігенції, яка йде з життя, бо не в силах боротися з новою епохою; розпад і занепад сім'ї).

 1. Рефлексія.

- Що нового ви дізналися на уроці?

- Якого досвіду набули?

- Чи досягли очікуваних результатів ви особисто і клас в цілому?

- Що вас найбільше зацікавило?

- Які у вас є запитання з цієї теми?

- Про що б ви хотіли дізнатися більше?

- Як ви будете використовувати в житті знання, що отримали сьогодні.

VIII. Домашнє завдання.

Знати сюжет твору, письмово охарактеризувати конфлікт та риси вдачі головної героїні.

Творче завдання: скласти візитну картку роману «Життя» (назва, автор, дата написання, герої, враження тощо).

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Позакласне читання. Євген Гуцало. Поезії
Гуцала; художньою М. Приймаченко; вчити аналізувати вірші; розвивати чуття поетичного слова; розвивати вміння читати твори мистецтва;...

Позакласне читання. Новела О. Генрі “Дари волхвів”
Воно наповнює домівки світлом, радістю І теплом, а серця усіх християн – вірою, надією та любов’ю. Сила цих Божественних почуттів...

Програма для загальноосвітніх навчальних закладів 9 клас
Усього — 70 год. На тиждень — 2 год Текстуальне вивчення творів — 59 год Повторення й узагальнення — 1 год Література рідного краю...

Урок №24 Тема: виразне читання №1. Літературна композиція (інсценізація...
Тема: виразне читання №1. Літературна композиція (інсценізація -фантазія)за поетичною збіркою І. Франка «Зів’яле листя»

«Чарівний світ книги» Конспекти уроків позакласного читання
Назва навчального (навчально – методичного) видання цикл уроків з позакласного читання для учнів 5 класу

Література, 9 клас. Урок позакласного читання Тема: «І стежечка,...
Тема: «І стежечка, де ти ходила, колючим терном поросла» за мотивами творів Л. Смілянського

Урок читання Тема. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний
Прочитайте «ланцюжки слів». Пригадайте, в яких оповіданнях ви зустрічали ці персонажі І предмети

Тема. Причини популярності образу Геракла
Мета: навчальна познайомити зі змістом міфів про 12 подвигів Геракла; удосконалювати навички читання з елементами коментування, аналізу...

Уроку
Державного стандарту; розвивати навички виразного читання та початкового аналізу поезії; сприяти усвідомленню понять «тема» та «ідея»...

Тема: Життя І творчість Вольтера. Ідейний зміст І художня структура...
Виразне читання уривка із статті підручника про історію поховання Вольтера. (читає заздалегідь підготовлений учень)База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації
fil.ocvita.com.ua
Головна сторінка