Пошук по сайту

Філософія  лекції  Курсова робота  Рефераты  

Методичний посібник Київ 2013 Керівник авторського колективу Г. А. Коломоєць О. С. Бондарчук, А. М. Грива, А. А. Ребрина, В. Я. Тимофєєв, М. Б. Бігус Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл»

Методичний посібник Київ 2013 Керівник авторського колективу Г. А. Коломоєць О. С. Бондарчук, А. М. Грива, А. А. Ребрина, В. Я. Тимофєєв, М. Б. Бігус Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл»

Сторінка1/19
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19Міністерство освіти і науки України

Інститут інноваційних технологій і змісту освіти

Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді

Інститут проблем виховання НАПН України

Хмельницький національний університет

Рада козацьких отаманів України
Г.А.Коломоєць, О.С.Бондарчук, А.М.Грива, А.А.Ребрина, В.Я.Тимофєєв, М.Б.БігусВсеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура»)
Методичний посібник

Київ 2013Керівник авторського колективу – Г.А.Коломоєць

О.С.Бондарчук, А.М.Грива, А.А.Ребрина, В.Я.Тимофєєв, М.Б.Бігус

Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура») як система національно-патріотичного виховання українців будується на виховних традиціях козацьких, ПЛАСТунський, СУМівських та інших патріотичних українських громадських організацій.

Гра почала офіційно запроваджуватися в навчальні заклади України ще
у 2003 р. Вперше Положення про дитячо-юнацьку військово-спортивну патріотичну гру «Сокіл» (,,Джура”) Українського козацтва було запроваджене наказом Міністерства освіти і науки України від 25 грудня 2003 р. № 855. Положення було укладене за досвідом роботи учительських колективів загальноосвітніх і спеціальних навчально-виховних закладів та працівників органів освіти Київської, Запорізької, Рівненської, Полтавської, Сумської, Кіровоградської областей, м. Києва та Українського дитячо-юнацького козацького товариства ”Січ”, а також за досвідом організації військово-патріотичного виховання учнівської молоді засобами дитячо-юнацьких ігор “Зірниця” та “Орлятко”.

Збірник вміщує матеріали, які напрацьовані вчителями загальноосвітніх
і спеціальних навчально-виховних закладів, працівниками органів освіти, представниками дитячо-юнацьких і молодіжних козацьких організацій Українського Козацтва.


ЗМІСТ

Назва теми

сторінка

Історія розвитку гри «Сокіл» («Джура»)

9-18

Українська козацька педагогіка. Концепція

18-33

Національно-патріотичне виховання в системі освіти

33-38

Методичні рекомендації педагогічним колективам закладів освіти України по відродженню історико-культурних та господарчих традицій Українського козацтва

38-40

Функціональні обов’язки педагогічних працівників у царині козацько-лицарського виховання

40-43

Напрями, форми, методи та прийоми козацько-лицарського виховання

44-52

Ідея козацтва в історичній традиції та в сучасних умовах розвитку Української Держави

52-56

Історична необхідність утвердження дитячого, юнацького та молодіжного руху на козацько-лицарських традиціях

56-59

Основи провідництва. Чому нам найперше треба плекати провідників. Самовиховання

59-60

Гра «Сокіл» («Джура»): історія, ідейні основи та виховний ідеал

60-65

Символіка гри «Сокіл» («Джура»)

65-66

Навчальні заклади, в яких впроваджується гра «Сокіл» («Джура»)

67-75

Організаційні засади гри «Сокіл» («Джура»). Структура гри. Що таке рій. Як організувати рій «козачат», «джур» чи «молодих козаків». Алгоритм дій. Роль виховника, організатора гри у виховному процесі

75-81

Методика гурткової роботи. Досвід скаутських організацій, зокрема ПЛАСТУ.

81-82

Форми занять в грі гри «Сокіл» («Джура»): сходини, тренування, ігри, ватри, походи, змагання та ін. особливості польових форм виховної роботи гри. Козацьке таборування. Основні елементи ройових сходин. Форми та методи проведення

82-84

Керівництво грою «Сокіл» («Джура»)

84-86

Форми співпраці організаторів гри з козацькими та патріотичними громадськими організаціями

87

Як розпочати роботу по впровадженню гри в навчальні заклади області (району, міста)

87-88

Перспективи впровадження гри в навчальні заклади

88

Організація фінальних етапів гри «Сокіл» («Джура»)

89-100

Правила таборування Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). Проект. Досвід скаутських організацій, зокрема ПЛАСТУ

100-138

У грі терміни вживаються у такому значенні

6-9

Зразки матеріалів, які використовувалися при проведенні
III (Всеукраїнського) етапу гри

139-147

Сценарії заходів у навчальному закладі

148-161

Нормативно-правова база

162-173

Список рекомендованої літератури

173-179

Клейноди

180


Історія розвитку гри «Сокіл» («Джура»)
Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура») впроваджується в навчальні заклади України з 2003 року. Ця робота проводиться Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України спільно з Радою козацьких отаманів України та МБУ «Центр Національного Відродження» при сприянні Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства надзвичайних ситуацій, а також Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України. За цей час гра «Сокіл» («Джура») зарекомендувала себе як найбільш вдала форма позашкільної роботи
з виховання молоді.

З врахуванням отриманого досвіду запровадження гри в навчальні заклади у 2012 році Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України було видано новий наказ від 13 червня 2012 р. № 687 «Про запровадження Положення про Всеукраїнську дитячо-юнацьку військово-патріотичну гру «Сокіл» («Джура»)» (затверджений Міністерством юстиції України 03.07.2012 за № 1094/21406).
Довідково: в Україні джурами завжди називали, як про це записано в Малій енциклопедії Українського козацтва, «молодих вихованців, зброєносців і помічників досвідченого козака. Інститут джур був дуже поширений і авторитетний, бо існував протягом усієї історії козацтва. Стати джурою міг не кожен, а лише той, хто годився до козацької служби, пройшовши певні випробовування – як фізичні, так і моральні. Причому духовна загартованість передувала фізичній, якої набували упродовж кількох років. Виховувалися перш за все розважливість та поміркованість, впевненість у собі і власних силах. За існуючою у Війську Запорозькому традицією кожен козак на схилі життя мав підготувати для служби у Війську замість себе молодого юнака. У джури брали своїх молодших родичів (якщо вони були), а частіше – сторонніх підлітків, яких спочатку привчали до ведення козацького господарства, а пізніше, вже на Січі, навчали військовій справі. Система виховання була досить жорсткою. І далеко не всі вихованці годилися для військової служби. Часто вони успадковували від своїх вихователів не тільки військовий досвід, а й усе майно і господарство. У перших воєнних походах патрон-вихователь пильно опікувався своїм джурою, доки той не набуде певного досвіду і не стане повноцінним козаком. У свою чергу джура мав усіляко дбати про свого наставника і беззаперечно виконувати всі його накази, демонструючи при цьому швидкість, дотепність та кмітливість».

І саме таких козацьких виховних традицій дотримуються організатори при запровадженні у навчальні заклади гри «Сокіл» («Джура»).
У 2003-2008 роках робота з патріотичного виховання молоді на козацьких традиціях провадилася в основному силами активістів-аматорів і мала місцевий розрізнений характер.

Через відсутність єдиної методології виховного процесу, методичних рекомендацій та підготовлених виховників, активісти з позашкільної патріотично-виховної роботи як в закладах системи освіти так і в громадському секторі залишилися сам-на-сам з проблемами покращення ефективності своєї роботи.
У 2008 р. ініціативу щодо покращення стану патріотичного виховання молоді взяли на себе Рада Українського козацтва при Президентові України та МБУ “Центр Національного Відродження”.

Було сформовано Головний штаб гри “Сокіл” (,,Джура”), до складу якого увійшли представники Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Міністерства освіти і науки України, Ради Українського козацтва при Президентові України (було залучено представників козацьких організацій) та МБУ “Центр Національного Відродження” (було залучено представників громадських організацій: «Спілка Української Молоді в Україні» та НСОУ «Пласт»). Гра “Сокіл” (,,Джура”) була визначена базовою і основною позакласною формою оборонно-масової і спортивно-оздоровчої роботи, початкової військової та фізичної підготовки, ідейно-політичного, морально-психологічного та національно-духовного виховання учнівської молоді в позаурочний час, а також допризовної та призовної молоді.
У 2009-2012 роках ситуація по патріотичному вихованню молоді почала набирати системного характеру.

За цією програмою у 2009 р. в різних регіонах України були проведені змагання в школах, фінальні змагання на рівні районів і областей, а Всеукраїнські фінальні змагання Джура-2009 відбулися з 22 по 24 травня в м. Києві. У Всеукраїнському фінальному етапі взяли участь 34 рої, із них 24 рої від усіх 24-х областей України та 10 роїв від усіх 10-ти районів міста Києва. Всього – 300 учасників.

Урочисте відкриття Всеукраїнських фінальних змагань Джура-2009 відбулося у таборі учасників, який розміщувався у заміській зона Биківня, там ж відбулися і всі основні види змагань. 24 травня відбулися: Служба Божа на Михайлівській площі за участю всіх учасників гри, а також роти Почесної варти Міністерства оборони, курсантів навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ і Державної прикордонної служби, ліцеїстів військового ліцею ім. І.Богуна, представників козацьких і громадських організацій і гостей; урочистий парад учасників заходів за маршрутом: Михайлівська площа – Софіївська та Святкове віче на Софіївському майдані. Урочисте закриття Всеукраїнського етапу Джура-2009 відбулося на Майдані Незалежності. У концертній програмі «Українській козацькій державі 360 років» на Майдані Незалежності взяли участь оркестр і ансамбль пісні і танцю МВС та відомі творчі колективи.

Восени 2009 р. вийшов наказ Міністерства освіти і науки України від 05.11.2009 № 1011 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 25.12.2003 № 855», який визначив освітньо-виховні структури для керівництва проведенням гри «Сокіл» («Джура»)».

17 грудня 2009 р. була проведена Всеукраїнська нарада–семінар з організації та проведення гри «Сокіл» («Джура»), на якій були присутні 59 представників
з усіх регіонів України.

У 2010 р. загальна чисельність учасників гри збільшилася до 30 тис. молодих українців.

У лютому 2010 р. на базі Центрального табору туристського активу учнів у с. Осій Іршавського району Закарпатської області була проведена Школа джур козацьких, на яку були запрошені 17 команд (102 учасники) із різних областей України. Під час проведення школи для виховників груп був проведений семінар на тему «Організаційні засади впровадження гри «Сокіл» («Джура») в навчальному закладі». Представники громадських молодіжних організацій, зокрема з Національної скаутської організації України – ПЛАСТ, провели майстер–класи з організації цікавого змістовного дозвілля.

Обласні етапи гри відбулися у травні-червні 2010 р., а Всеукраїнський етап Джура-2010 – на базі Центрального табору туристського активу учнів Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді (Закарпатська область, Іршавський район, с. Осій) з 16 по 25 липня 2010 р.
У Всеукраїнському фінальному етапі Джура-2010 взяли участь 23 рої – 230 учасників.

Урочисте відкриття та закриття Всеукраїнського етапу Джура-2010 відбулося у м. Іршава, відбувся урочистий святковий парад вулицями міста, мітинг на центральній площі та концерт.

Заходи Джура-2010 стали вагомою складовою організаційного процесу поширення гри в навчальних закладах України. Інформація про зліт у ЗМІ, на телебаченні (інформаційні повідомлення у новинах та документальний фільм Лариси Сойко «Джура» на каналі «Тиса-І»), матеріали на інтернет порталах дали можливість ознайомитись з формами роботи у рамках гри закордонним ровесникам, особливу цікавість виявили представники української діаспори.

14 жовтня 2010 р. було засновано Клуб учасників та активістів гри «Сокіл» («Джура»). Клуб нині існує у форматі інтернет–сторінки. Метою діяльності Клубу є створення середовища спілкування, обміну досвідом, взаємоінтеграції, співпраці усіх учасників виховного процесу з питань патріотичного виховання молоді.
У 2009-2010 роках гра «Сокіл» («Джура») показала себе як найбільш вдала форма позашкільної роботи з виховання української молоді, набула масового характеру, дала дуже позитивний резонанс як у молодіжному середовищі так і серед козацьких організацій, а також на рівні центральних і місцевих органів державної влади. До реалізації програми в різних областях України долучилися козацькі та патріотичні організації.
У 2011 р. гра активно поширилася в усіх регіонах України. У грудні 2010 – січні 2011 років в областях була проведена паспортизація роїв-учасників гри «Сокіл» («Джура». Наприклад, у Луганській області було паспортизовано 68 роїв, у яких задіяно близько тисячі учнів, у Полтавській – 185 роїв, у Херсонській – 200 роїв, до складу яких входять 2215 джур.

У Вінницькій області 19 травня 2011 р. в урочищі «Городище» Вінницького району (Сабарівській ліс) обласним центром дитячого і юнацького туризму та екскурсій спільно з Вінницьким козацьким полком ім. Івана Богуна та Вінницьким крайовим козацьким молодіжним об’єднанням «Молода Подільська Січ» було проведено обласний етап гри «Сокіл» («Джура», в якому взяли участь 20 роїв (17 районних роїв, 2 – м. Вінниця та 1 – м. Козятина). Як відзначив директор центру туризму Л.Юхнович: «Гра з новою силою показала прагнення підростаючого покоління дбайливо ставитись до духовності та культури власного народу, стати поколінням справжніх патріотів – молодих захисників Вітчизни».

У Волинській області активно працювали районні та обласний штаби гри «Сокіл» («Джура»). Згідно наказу управління освіти і науки обладміністрації «Про проведення VІ обласного фізкультурно–патріотичного Фестивалю школярів Волині «Нащадки козацької слави» 23–25 травня 2011 р. в урочищі Озюрко Камінь–Каширського району проведений обласний фінал гри «Сокіл» («Джура»).

У Київській області активно проводились районні етапи гри «Сокіл» («Джура», а саме в Ставищенському, Богуславському, Згурівському, Макарівському, Тетіївському, Переяслав–Хмельницькому, Яготинському, Бориспільському районах та у м. Бориспіль.

У Львівській області участь у ІІ (обласному) етапі гри у 2011 р. взяло участь
9 роїв.

У Миколаївській області у фінальних заходах гри «Сокіл» («Джура»), що пройшли 8–10 квітня 2011 р. взяли участь 12 роїв позашкільних навчально–виховних закладів, загальноосвітніх навчальних закладів та громадських організацій.

У Донецькій області обласний етап гри відбувся 19–20 квітня 2011 р.
в с. Торське Краснолиманського району. У ньому взяли участь 12 роїв (100 учасників молодшої та старшої вікових груп).

26 травня 2011 р. у м. Києві відбулася публічна презентація Всеукраїнської гри «Сокіл» («Джура») за підсумками роботи у 2009–2011 роках за участю організаторів гри, громадськості, ЗМІ, зацікавлених у співпраці установ та організацій. Був виготовлений і розповсюджений серед учасників та надісланий на електронні адреси організаторам гри в регіонах презентаційний ролик.

У Закарпатській області 14 квітня 2011 р. було проведено семінар–практикум з проведення гри «Сокіл» («Джура»), а 28-30 травня 2011 р. в смт. Великий Бичків Рахівського району був проведений обласний етап гри. Участь у цьому етапі взяли 25 роїв (близько 200 учасників).

Протягом квітня-травня 2011 р. у Херсонській області пройшли 3 міських та 14 районних етапи гри «Сокіл» («Джура»). Проведено обласний установчий семінар проведення ІІ (обласного) етапу гри «Сокіл» («Джура»), на якому були присутні представники 15 районів області, а сам ІІ (обласний) етап відбувся 7-9 вересня 2011 р.

Активну участь в організації гри «Сокіл» («Джура») в Черкаській області бере Навчальний центр державної прикордонної служби України в смт. Оршанець Черкаського району, на базі якого 29–30 травня 2011 р. був проведений
ІІ (обласний) етап гри.

У Хмельницькій області обласний етап гри відбувся з 30 травня до 1 червня 2011 р.

У Тернопільській області обласний етап гри відбувся 10–12 червня 2011 р.
в урочищі «Бліх» Зборівського району.

Обласний етап гри у Полтавській області відбувся у жовтні 2011 р. за участю 27 роїв.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Методичний посібник 11. 12. 2013
Педагогічна майстерня як один із шляхів вдосконалення професійної освіти. Методичний посібник. Алчевськ: впу-40, 2013. – 18с

Рекомендації з організації та проведення виду змагань «Впоряд» Всеукраїнської...
Науково-методичної Ради з питань освіти Міністерства освіти І науки України (протокол №2 від 24 грудня 2008 року); упорядник – генерал-хорунжий...

Умови проходження окремих етапів гри Всеукраїнської дитячо-юнацької...
Атрибутика рою: назва, відзначка, ройовий клич-девіз, ройове гасло-позивний, прапорець встановленої форми із своїми барвами, типова...

Програма для профільного навчання учнів загальноосвітніх навчальних закладів
Ю.І. Ковбасенко (керівник авторського колективу); Г. М. Гребницький, Т. Б. Недайнова, К. Н. Баліна, Г. В. Бітківська, І. А. Тригуб,...

Навчально-методичний посібник Схвалено науково-методичною радою
Бондарук І. П. Формування критичного мислення учнів у процесі навчання історії: навчально-методичний посібник / І. П. Бондарук. –...

Навчальна програма фізична культура профільний рівень
В., Іванова Л., Смоліус Г., Сілкова В., Благій О., Дерев’янко В., Лакіза О. М., Коломоєць Г. А., Ребрина А. А., Перепилиця С. В

Ковбасенко Ю.І. Світова література. Підручник для 11 класу загальноосвітніх...
Технологічний, спортивний напрями. Рівень стандарту/ Укладачі: Ю.І. Ковбасенко – керівник авторського колективу; Г. М. Гребницький,...

Методичний посібник гра «джура»
Департамент освіти, науки, сім’ї, молоді та спорту Івано-Франківської обласної державної адміністрації

Навчальні програми з позашкільної освіти для гуртків дитячих закладів...
Корнієнко А. В., Куртова Л. А., Лебединська О. В., Лимаренко Д. О., Липецький О. П., Литовченко О. В., Маринич В. Л., Мачуський В....

Навчальні програми з позашкільної освіти для гуртків дитячих закладів...
Корнієнко А. В., Куртова Л. А., Лебединська О. В., Лимаренко Д. О., Липецький О. П., Литовченко О. В., Маринич В. Л., Мачуський В....База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації
fil.ocvita.com.ua
Головна сторінка